Závislost na hrách je psychickou nemocí, uvedla nově Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila přepracovanou klasifikaci nemocí. Poslední verze přitom pocházela z roku 1990. V nové zprávě se hovoří také o závislosti na hrách, která nově spadá mezi psychické nemoci.

Závislost na hraní popisuje WHO jako vzor opakujícího se herního chování, a to jak online, tak offline, při kterém pacienti ztrácí kontrolu nad dobou, intenzitou a dalšími faktory hraní. Důležitým aspektem je také to, že hraní začíná převládat nad dalšími životními činnostmi, získává u postiženého na důležitosti a tento se mu věnuje i tehdy, kdy už pociťuje i jeho negativní důsledky.

Ne všichni mají stejný názor

Takové chování má potenciál silně ovlivnit osobní život, rodinné vztahy a sociální vazby. Symptomy mohou být kontinuální, ale také nárazové. WHO k diagnostice nemoci doporučuje sledování dotyčného po dobu dvanácti měsíců. V případě jasných symptomů je ale možné diagnózu vyřknout i dříve.

Ne všichni ale s takovou klasifikací souhlasí. Asociace amerických psychologů například tvrdí, že symptomy zatím nejsou dostatečně prozkoumány a jasné nejsou ani kritéria potřebná k diagnóze. Proto zatím s klasifikací hráčské závislosti jako psychické nemoci nesouhlasí.

komentářů k článku

 1. Luboš napsal:

  Já to mam doma,svět okolo nich je úplně tabu. S ničím si nedovedou poradit,školu posouvají,domácích prací si nevšimnou. Už je berou za chudáky,musí,brát léky,aby měli snahu se zapojit. Na konec jsou ještě listování a že se s nima musí jinak mluvit.

  • Spekoun napsal:

   Tak vam gratuluju k tomu ze ste NESCHOPNY RODIC.

   ZAVISLOST NENI NEMOC je to simptom.

   Simptom vetsinou neschopne rodiny ktera dite psychologicky dozene k zavislosti je fuk jestli je to zavislot na hrach alkoholu nebo drogach.

   Ve funkcnich rodinach se tohle nestava. Nejenom ze se tet chudak dite musi lecit z zavislosti ke ktere ste ho dohnali ale jeste se bude muset lecit z vas!!!

   Protoze jako kazdy rodic samozrejme neuznate ze by mohla bejt chyba u vas ze!!!

   A jeste ste tak drzej a vyjadrujete se na socialnich sitich!!

   Co takhle radsi decku misto peskovani pomoct?? Co takhle misto vyjadrovani se na soc sitich je nekam vzit na vejlet a venovat se jim.
   Min je buzerovat a vic jim pomahat…. Sou neschopny a blby ? Skvela vizitka vasi vychovy!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist