Atari VCS se mění. Retro herní konzole dostane výkonnější procesor, ale vyjde později

Když se společnost Atari v létě loňského roku rozhodla vývoj své herní konzole Atari VCS financovat pomocí crowdfundingové kampaně, setkala se s velkým úspěchem. Fanoušci, kteří si toto retro zařízení evidentně přejí, za krátkou dobu naplnili finanční cíl, který nakonec překročili o neuvěřitelných 2500 %.

Přesto však z mnoha stran zaznívala kritika, která se týkala především slabého APU (Accelerated Processing Unit, tedy kombinace procesoru a grafické jednotky – pozn. red). Atari totiž oznámilo záměr implementovat starší APU Bristol Ridge od AMD, a to v době, kdy tato společnost slavila úspěchy s architekturou Ryzen.

Silnější hardware

Atari však na kritiku evidentně slyšelo a rozhodlo se hardwarovou konfiguraci zařízení změnit. V oficiální tiskové zprávě se uvádí, že konzole bude mít “výkonný Ryzen čip”, který zajistí “nejlepší možnou uživatelskou zkušenost”.

Zatím není známo, o jaký čip Ryzen přesně půjde. Podle magazínu ComputerBase se vývojáři vyjádřili v tom smyslu, že by mělo jít o embeddovaný 14nm dvoujádrový model. V úvahu tak připadá například Ryzen Embedded V1202B APU. Atari pak slibuje, že se nový čip postará o vyšší výkon a vylepšenou schopnost zpracovat 4K.

APU zahrnuje 2 jádra a 4 thready, stejně jako grafickou jednotku Vega 3. Procesor bude taktován mezi 2,3 GHz a 3,2 GHz, přičemž grafický čip nabídne 192 shaderů a takt 1 GHz. Pro porovnání: grafická jednotka Ryzen 3 2200G disponuje 512 shadery a takem 1,1 GHz.

Další změny Atari VCS

Kromě toho bude mít Atari VCS lehce pozměněný case, který se vzdává efektního, ale nepříliš praktického “žebrového” designu. Namísto toho bude nová verze sestávat z menšího počtu dílů. Novinkou jsou také 2 dodatečné USB 3.0 porty. Naopak odpadá slot na karty na zadní straně.

Kromě silnějšího hardware přepracuje Atari také case konzole, který sestává z menšího počtu částí.

Vzhledem ke změnám se však odsouvá uvedení Atari VCS na trh. Zatímco původní termín byl stanoven na začátek tohoto roku, teď se počítá s tím, že podporovatelé z platformy Indiegogo se své konzole dočkají koncem roku a ostatní ji budou moct zakoupit začátkem roku příštího.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na