Battlefield 5 v multiplayeru náramně baví, přestože mu schází obsah – recenze

Zatímco Battlefield 1 před dvěma lety vzbudil mezi hráči multiplayerových akcí nadšení, musel Battlefield 5 už dlouho před vlastním vydáním bojovat se špatným image. Když vývojářské studio DICE vypustilo do světa první trailer, asi nečekalo, jakou vlnu negativních ohlasů tím spustí. Podobným situacím se lidově říká „shitstorm“ a vydavatel Electronic Arts s ním své zkušenosti má. Hráčům se kupříkladu nelíbily ženy coby hratelné postavy vysílané na virtuální bojiště. Nelíbily se jim ani scény plné brachiální akce, jež neměly s reálným pojetím druhé světové války nic společného. Výchozí pozice Battlefieldu 5 tedy nebyla zrovna snadná a tvůrci by museli předvést opravdu velmi slušný výkon, aby mohli být na konci s (prodejním) výsledkem spokojení.

Battlefield 5 jsme se rozhodli testovat skutečně zevrubně, a proto s recenzí multiplayeru přicházíme až nyní. Krátké singleplayerové kampaně jsme zhodnotili v samostatné recenzi, ve které jsme konstatovali, že rozhodně nejde o aspekt, kvůli kterému by stálo za to si Battlefield 5 pořizovat. To se ale tak nějak čekalo, jakkoliv se tvůrci vždy před vydáním ohánějí velkými řečmi o tom, že jim na příběhové složce záleží.

Je třeba si také uvědomit, že v souvislosti s Battlefield 5 je často skloňován termín „game as service“, tedy hra pojatá jako služba. Vydáním pomyslné krabicové verze hry tak nic nekončí, ba právě naopak – vše teprve začíná. V příštích týdnech a měsících se hráči mohou v rámci režimu Tides of War těšit na mnoho (bezplatného) obsahu jako jsou nové multiplayerové mapy, Battle-Royale mód a dokonce další kampaň, ve které si střihnete druhou světovou válku z pohledu německého vojáka. Tento obsah budoucnosti ale nyní nemůžeme zohledňovat, jakkoliv může hru posunout výše, a budeme se soustředit na to, co nabízí prodejní verze.

Opravdu velké bitvy

Jak už tomu v sérii Battlefield bývá zvykem, hlavní atrakci opět tvoří bitvy v módu Conquest. Ovšem  i upravený mód Grand Operations má rozhodně co nabídnout. A sice tři samostatné bitvy, ve kterých jeden z týmů musí bránit dané body, zatímco druhá strana se je snaží s omezeným počtem respawnů zničit. Oproti módu Operations z Battlefieldu 1 se ale mapa po každém úseku mění. Doba trvání jedné fáze je přibližně 15 minut. Stejně jako v předchůdci jsou tyto velké operace úmyslně situovány na méně známá místa války. Podíváte se tak do Norska, Nizozemí i Afriky.

Inscenace bitev je přitom vynikající. Zejména seskok padákem na bojiště se postará o skutečně hutnou atmosféru. Společné však mají operace v Battlefield 5 také to, že umí být pěkně chaotické. Na vině je přitom málo cílů, které jako tým musíte zničit nebo naopak ubránit. Často se proto stává, že se veškeré dění na rozlehlé mapě soustředí do jednoho či dvou míst, kde pak při 64 hráčích propuká opravdový zmatek. Zda se vám to bude líbit nebo naopak bude spíše proti srsti, závisí především na vašich preferencích. Jednoznačně je ale škoda, že prodejní verze obsahuje pouhé tři operace, a to výhradně ty, na kterých se podílejí Britové a Němci. V rámci Tides of War přibudou další a doufejme, že mezi nimi nebude chybět klasika Wake Island s Japonci a americkými mariňáky.

Obsahu by mohlo být více

Přiznávám, že většinu času, který jsem s Battlefield 5 dosud strávil, jsem věnoval hraní módu Conquest, což je v mém případě dáno tím, že mi tolik nevyhovovala hektika stávajících Grand Operations. Právě zde jsem tak ze všeho nejvíce testoval novinky, které Battlefield 5 přináší a které vypadají na papíře spíše jako kosmetická vylepšení, ale v samotné hře mají překvapivě důležitou roli. Na dobývaných bodech nyní můžete stavět pytle s pískem a další barikády, které vás ochrání před otravnými snipery. DICE pak hru celkově více koncipovalo směrem k týmovému hraní. Na bojiště se tak dostanete s omezenou výzbrojí a automatickou schopností léčení. Pakliže vám dojde munice, měli byste mít poblíž vojáka třídy „Support“. Proti těžkým zraněním potom pomůže medik. Za léčení a poskytování munice parťákům získáte pomalu více zkušenostních bodů než za úspěšné sestřely nepřátel. Líbilo se mi také, že Battlefield 5 hodně spoléhá na destrukci. Po několika minutách hraní jsou bojiště vlivem těžkých zbraní a granátů často změněna k nepoznání a z budov zbývá jen pár zdí.

V Battlefieldu 5 je na výběr opět ze čtyř tříd vojáků, ovšem ty se nově dělí ještě na podkategorie. Jako útočný voják tak můžete mít důraz na boj proti pěchotě nebo tankům. Pokud jde o arzenál, nejsou už k dispozici samostatná hledí a jiné části, ale jednoduché talentové stromy, s jejichž pomocí si své zbraně pro boj na blízko a na dálku vylepšujete dle svých preferencí.

Tip: Kompletní HW požadavky Battlefield 5. Jsou překvapivě mírné

Verdikt

Celkově je multiplayer Battlefieldu 5 velmi zábavný, skvěle vypadající a výborně znějící. Jeho největší slabinou je tak omezený obsah, který nabízí prodejní verze. Jistě, do budoucna lze takřka s jistotou očekávat značné zlepšení, ale konkurenční Call of Duty: Black Ops 4 ukázalo, že už ve chvíli vydání je možné nabídnout slušnou porci obsahu, když se vykašlete na v podstatě zbytečný a na vývoj příliš náročný singleplayer.

Battlefield V – Grand Operations video

Battlefield 5 - multiplayer

8.5

Hodnocení

8.5/10

Klady

  • Vynikající grafické a zvukové zpracování
  • Skvělý multiplayer s obřími bitvami
  • Dobře ovladatelná vozidla
  • Velký výběr modifikovatelných zbraní

Zápory

  • Příliš málo map do začátku
  • Chaotické Grand Operations
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 4]

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
serepes
Host
serepes

po měsici je to stale skvěla hra na velke mapy rozhodně doporučuju četu propojenou sluchatky jinak skončite deprimovani jako tadydle shylock ono je to vesměs o tom propojeni hecky se občas ději posledni brutus je graficky upravovač ktery to pošle na grafiku krajiny z doom 1 takže nic a dobyvejte pak tu farmu brutalni video frajer jsi ješte na youtube stežuje že dostal ban:D ale to jde poznat a odpojit se jak vas kosi cez celou mapu tak to troche nesedi:D oni stim bojujou ale lidi jsou chuji prostě:)

Shylock
Host
Shylock

Lituji každé koruny, kterou jsem do této hry investoval, cena za kterou je prodávána odpovídá množství chyb polovičatostí a nedodělků, které EA ani DICE nebude nikdy řešit. Hru si kupte hlavně když máte rádi frustrující respawn přímo před protivníkem a zády k němu, pokud milujete mapy s hordami sniperů schovaných jak psí hovna v trávníku po celé mapě. Pokud opakovaně rádi plníte ůkoly – jeden den splněné a na druhý den už zase nikoliv (reálná situace v Tides of War)… mraky cheaterů s wallhackem a aimbotem (battlefield už několik generací nemá fungující systém proti cheaterum – kromě možnosti napráskat podivné… Číst vice »

DamoclesCZ
Host
DamoclesCZ

Souhlasím s recenzí, BF V mne neskutečně baví:)