Evropský parlament nedoporučuje používání WhatsApp. Namísto něj sází na Jabber

Bezpečnost a soukromí jsou v případě komunikace politiků na předních místech žebříčku priorit. Zřejmě i proto se Evropský parlament rozhodl změnit své doporučení pro používání messengeru. Tato instituce už dále nedoporučuje používat WhatsApp a namísto něj coby vhodnou aplikaci určila Jabber.

Dosud přitom členové Evropského parlamentu, stejně jako všichni jeho zaměstnanci, měli používat právě WhatsApp, který od roku 2014 patří do impéria Facebooku. Důvodem bylo, že tato aplikace podporuje End-to-End kódování. Tak alespoň zněla nedávná reakce na žádost levicové frakce, která chtěla začít místo WhatsAppu používat jiný messenger a sice Signal.

Jak se ale ukázalo, WhatsApp navzdory kódování zasílá metadata jako místo, telefonní číslo či profilovou fotku Facebooku, a proto IT oddělení Evropského parlamentu své doporučení změnilo na Jabber. Jde o nezávislý protokol, který používá řada jiných aplikací.

Díky této změně se mimochodem ukázalo, že IT oddělení Evropského parlamentu do této doby neprovedlo testování jednotlivých messengerů z hlediska bezpečnosti a spokojilo se s deklaracemi jejich zástupců.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 42 Prumer: 2.7]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

8
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Koho zajima EP a jeho nazor?At se jdou bodnout.

Martin
Host
Martin

WhatsApp uz davno nepouzivam, ale nazor EU me neovlivnuje. Jde mi o bezpecnost a proto jsem se sveril do rukou Svedskeho Threemu.

petr
Host
petr

Evropský parlament mě vůbec nezajímá WhatsApp.používám a jsem moc spokejený

Štěpán N.
Host

Pokrok evropského parlamentu. Uživatelům výhody jabber (xmpp) protokolu vysvětluji už dlouhá léta. Je to otevřený, decentralizovaný a standardizovaný protokol dle ISO/OSI. Jinými slovy je to obdoba emailu pro IM. Bezpečnost a důvěryhodnost jsou jednou z mnoha přednostní. Kdo ho nezkoušel dobrým začátkem je https://www.jabbim.cz/

Lahva
Host
Lahva

Něco nedoporučuje EP? Tak to bude dobrý..

Karel
Host
Karel

A to jsem si začal myslet, že Jabber začíná umírat…

František Mlejnek
Host
František Mlejnek

Pokud jde o mé soukromí, tak mi je úplně jedno, co si kdo o mně přečte, takže pokud mě neokrádá o spoře uspořené peníze, tak mi je to fuk. A cop se týká směrování reklam, tak ty mi jsou taky ukradené, o žádnou z nich nestojím, neposlouchám, nečtu, nereaguji, akorát se někdy vztekám.

ldx
Host
ldx

V tomto jim fandím, ale bohužel jabber tak nějak zachází na úbytě, protože nemá propagaci, není firma, která by ho globálně propagovala a o protokolu a programech, které umožňují tuto komunikaci moc lidí neví.
Přitom jabber je podobně decentralizovaný jako email tj. existuje mnoho serverů, samozřejmá u většiny z nich je podpora šifrování atd. V česku je to například jabbim.cz.
Obecně nejrozšířenější klient je Pidgin, pro android existuje třeba Secuxabber, který umožňuje p2p šifrování nebo IM+, pro hloupé telefony s podporou javy (novější staré Nokie) třeba Bombus.