Exkluzivity jsou jediným způsobem, jak porazit Steam. Šéf Epic Games vysvětluje strategii svého obchodu

Působení loni spuštěného Epic Games Store stále mnohým hráčům nedává spát, což dokládá i diskuze pod včera vydaným komentářem na toto téma. Hráčům a letitým uživatelům Steamu nejvíce vadí politika obchodu, který se snaží získat tržní podíl exkluzivitami, jež není možné zakoupit jinde.

Mnozí to nemohou pochopit, a tak se ke slovu prostřednictvím Twitteru přihlásil šéf společnosti Epic Games, Tim Sweeney. “Toto je otázka, která jde k samému jádru strategie Epicu, jak bojovat proti dominantním prodejcům. Věříme, že exkluzivity jsou jedinou cestou, jak dlouhodobě změnit zavedený status quo v podobě rozdělení příjmů 70:30,” uvádí Sweeney v narážce na cenovou politiku Steamu, který si z každého prodeje bere 30 %. “Podívejte se například na roky dobře pracující nezávislé obchody (kromě platforem velkých vydavatelů). Žádný z nich nedokázal vyrůst ani na 5 % Steamu. Takřka všechny mají více funkcí než Epic Store, ale jejich cenová politika je vázána řadou externích vlivů.

Zisk Steamu je vyšší než autorů hry

Sweeney také upozornil, že těch 30 %, které Steam dostává z prodeje každé hry, ve většině případů převýší zisk samotných vývojářů, kteří přitom na hře odvedli veškerou, obvykle mnohaletou práci. Ostatně, šéf Epic Games kritizoval Steam ještě předtím, než jeho firma uvedla na trh Fortnite a získala tak dostatek prostředků na provoz vlastní platformy.

Tip na článek:  Pokud Steam upraví svou cenovou politiku, skončíme s exkluzivitami, prohlásil šéf Epic Games

Těžko říct, zda zástupci Epic Games Store počítali s takovým odporem hráčů, když z jejich pohledu dělají vlastně prospěšnou činnost. Jak se ale zdá, afinita mnohých ke Steamu je až nečekaně vysoká. Asi i proto neměly jiné obchody příliš šanci získat větší tržní podíl. Uvidíme, zda exkluzivity tuto cestu prorazí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 5 Prumer: 3.4]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
DrakieSan
Host
DrakieSan

Čína bude chtít ty peníze dřív nebo později zpátky… sem zvědav jak moc bude pak panikařit… Fortnite rozhodně nedokáže financovat donekonečna, hlavně jestli jim nabízí desítky a stovky milionů jenom za exkluzivity, které nejsou na vždy… spousta lidí si prostě počká na steam nebo gog… hlavně se Epic Games nedá věřit, už jenom proto jak se chovají a to že je vlastní Číňani taky dvakrát neprospívá…

Conman
Host
Conman

Líbí se mi jak pořád mluví o tom že si steam bere 30%… No tak by kamene obchody si berou dokonce 50%… Prostě ten chlap je strašně mimo. Nejdříve mluví o tom že když bude Steam dávat více peněz, tak epic skončí s exkluzivitami.

Ty čínské peníze mu někdy dojdou. 😀

PanicJakub
Host
PanicJakub

Lol, PRkec nic víc. Co jiného čekat od společnosti co vydělává na lidech kteří mají problém s Gamblingem