Exkluzivní dohody jsou otravné, ale nutné, tvrdí šéf Epic Games. Na jeho obchod nadává stále více hráčů

Foto: Metro Exodus

Šéf společnosti Epic Games je za vodou. Magazín Forbes ho označil za nejbohatší osobu pohybující se ve videoherní branži a jednoho z nejbohatších lidí světa. Za to vše vděčí úspěchu online hry Fortnite. Rozhodně však nechce sedět se založenýma rukama a sledovat bobtnající bankovní konto. Rozhodl se proto k něčemu, k čemu ostatní neměli odvahu – vyzvat na souboj dominantní platformu pro distribuci PC her, Steam.

Založení Epic Games Store přivítali především vývojáři, kterým nový obchod sliboval vyšší zůstatek z prodejů (Steam si bere 30 %, Epic Store pouhých 12 %). Mohlo se zdát, že také hráči budou spokojení z toho, že monopol Steamu konečně někdo naruší. Jenže věci nabraly trochu jiný spád…

Od začátku agresivní politika

Epic Games Store se uvedl poměrně agresivní politikou, kdy začal ze Steamu přetahovat řadu herních studií a vydavatelů se zajímavými tituly. Získal tak například The Division 2, ale největší haló vyvolal přetažením Metro Exodus, které bylo jen pár dní před vydáním a hráči počítali s tím, že vyjde na Steamu. To se nakonec nestalo a hra je po dobu jednoho roku exkluzivně k mání u Epicu. Podobný postup se u hráčů nesetkal s pochopením, což vedlo dokonce k výzvám k bojkotu hry. Ta se nakonec prodávala stejně velmi dobře, ale provozovatelé Epic Store se nechali slyšet, že příště budou hráče informovat s větším časovým předstihem.

V žádném případě to ale neznamená, že by Epic Games Store s exkluzivními dohodami končil. K celé věci se vyjádřil samotný Tim Sweeney, který uvedl, že chápe frustraci hráčů, ale že podobné obchody jsou zkrátka zapotřebí.

Chystané sci-fi RPG The Outer Worlds od Obsidian Entertainment je poslední velkou exkluzivitou, kterou Epic Games Store představil. Ani v tomto případě se to neobešlo bez kontroverzí.

Bez exkluzivit nelze změnit svět

On sám prý už několikrát zrušil předplatné Netflixu, když se změnila nabídka filmů na této streamovací platformě. Proto rozumí pocitům hráčů. Zároveň je ale přesvědčený o tom, že Epic Games Store může herní průmysl udělat lepším. A aby k tomu vůbec dostal šanci, exkluzivní tituly jako Metro Exodus nebo The Outer Worlds zkrátka potřebuje. V tento moment se musí společnost dokázat přes kritiku přenést a dále sledovat svůj cíl.

Tip na článek:  Epic Store šlape na plyn. Oznámil exkluzivitu pro 15 atraktivních her včetně The Outer Worlds

Také samotní tvůrci to podle Sweeneyho musí pochopit a pracovat dále, protože na konci jim jednoduše zbude více peněz na tvorbu her. Tento aspekt podle šéfa Epic Games mnozí hráči úmyslně opomíjí. Ale ve výsledku také oni chtějí za hry platit férové ceny.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Johny
Host
Johny

Když bych to chtěl brát opravdu nezaujatě,tak možná má pán šéf Epic trochu pravdu.Na místo pomalého startu s malými hrami zvolil agresivní přístup . Jelikož je dost možné ,že opatrný start jejich malého/velkého impéria by mohl skončit dřív než začal kvůli nezájmu hráčů i za onech lepších podmínek pro vývojáře. Takto se raketově vznesl nahoru a teď se čeká zda rychle padne nebo se udrží ,ale jelikož mají prostředku dost ,stejně spíše věřím,že pomalý start by je celkově hodil do lepšího světla a při tom by stejně dosáhli časem svého. Nicméně vše co bylo dříve řečeno stále trvá . To… Číst vice »