Forza Horizon 4 vypadá fantasticky a soustředí se na zábavné závodění – první dojmy a záběry z hraní

Když Microsoft na své konferenci představil pokračování závodní série Forza Horizon, což se všeobecně očekávalo, propukl dav v sále v jásot. Ale ve chvíli, kdy o pár okamžiků zazněla lokalita, do níž je Forza Horizon 4 umístěná, bylo možno vidět několik špatně maskovaných protáhlých obličejů. Po atraktivní Austrálii zkrátka málokdo čekal Velkou Británii, kde přeci neustále prší.

Ale první záběry ze hry rychle ukázaly, že ve Forza Horizon 4 sluníčko určitě chybět nebude. Otázka však zůstává: proč vlastně Anglie? Inu, nehledejme v tom kdovíjaké kalkulace manažerů. Za prvé, vývojářské studio Playground Games pochází právě z Velké Británie. A za druhé, technické oddělení studia používalo dlouho Anglii jako prototyp pro experimenty se střídáním ročních období. Pak už stačilo, aby si někdo všimnul, že to vlastně celé docela hezky funguje a řeklo se, proč to nezkusit. Teď k tomu autoři dodávají i to, že vlastně chtějí dokázat, že pro hezké obrázky není třeba nutno chodit až do Austrálie, ale že jich dost nabízí i jejich domovina. Dozvěděli jsme se toho od nich ale mnohem více.

Co je ve Forza Horizon 4 nového?

 • Festival Horizon nově netrvá už jen pár dní, ale probíhá neustále. Jako ambiciózní závodník si tak v Anglii můžete dokonce koupit vlastní dům a stoupat po žebříčcích za všech ročních období.
 • Vzhledem k tomu, že jste se za festivalem Horizon museli do Velké Británie přestěhovat, nezbývá než zpočátku platit nájem. Na ten si můžete vydělat jako taxikář nebo třeba kaskadér.
 • Úprava vlastní postavy je ve Forza Horizon 4 důležitější než kdy dříve. Oblečení si nyní můžete podrobně přizpůsobit svému vkusu.
 • Když se postavíte na vlastní nohy, nemusíte zůstávat pouze u koupě domu, ale můžete si pořídit dokonce celý britský zámek – za předpokladu, že máte dostatek prostředků.
 • V editoru závodních tratí můžete navrhovat vlastní okruhy.
 • Vozový park Forza Horizon 4 zahrne 450 vozidel ze všech možných tříd.
 • Je třeba počítat s ročními obdobími, které se dramaticky promítají v herním světě. V zimě zamrzají jezera a na jaře budete bojovat s bahnitými cestami. Dokonce vlna ovcí se mění podle ročních období.
 • Roční období se mění v pevném rytmu, a to jednou týdně reálného času. To znamená, že každé pondělí (za předpokladu, že to bude skutečně rozhodný den), začnete v jiné sezóně. Není přitom možné se manuálně rozhodnout, že chcete závodit například v zimě. Roční období jsou synchronizována s ostatními hráči po celém světě.

Bude Forza Horizon 4 MMO hrou? Detaily o multiplayeru

Forza Horizon 4 staví na principu zvaném „shared experience“. Za tímto pojmem není vlastně nic složitého. Jakmile jste online, spustí se takzvaný Forza Life. To znamená, že všichni závodníci, které v otevřeném světě potkáte, jsou skutečnými lidmi.

 • V online světe nenarazíte na žádné závodníky řízené umělou inteligencí. S nimi si zazávodíte pouze v instancovaných závodech.
 • Na přání si ale Forza Horizon 4 můžete zahrát také zcela oflline. Skuteční závodníci jsou pak nahrazeni takzvanými „drivatary“. Hraje se to podobně jako Forza Horizon 3.
 • Přetočení času zpět bude nově fungovat také online.
 • Pod označením Forzathlon budou nejrůznější výzvy aktualizovány na týdenní, denní a dokonce hodinové bázi. V plánu jsou také komunitní výzvy, na kterých se mohou podílet všichni hráči.
 • Kromě hlasového chatu můžete pracovat také se zkratkami v chatu.
 • Podle svých vlastních slov autoři vědí, že jsou mezi hráči takoví, kteří kazí zábavu ostatním. Forza Horizon 4 proto bude od počátku zahrnovat mechanismy, jak proti nim efektivně zakročit.
 • Hráče, kteří vás budou štvát, budete moct zablokovat. Jak přesně to bude fungovat, zatím není známo.
 • Takzvaný auto-ghosting: v otevřeném světě nebudete moct do nikoho narazit, zkrátka jím projedete, jako by to byl duch. Nárazy budou možné pouze v instancovaných závodech.
 • Pakliže se do otevřeného světa pustíte v kooperaci, bude v rámci skupiny auto-ghosting deaktivován a mezi sebou tak do sebe narážet budete moct.
 • Forza Horizon 4 zavádí skutečný kompetitivní multiplayer s žebříčky, a to včetně těch ligových. Tyto takzvané Team Adventures budete hrát, jak je z názvu patrné, v týmech. Závod tak zůstane napínavým, i když zrovna nejedete na prvním místě, protože půjde o celkový počet bodů pro tým.
 • V kooperativní módu budete moct nastoupit až v 6 hráčích proti umělé inteligenci nebo skutečným soupeřům.

Jak se Forza Horizon 4 hraje?

Na E3 2018 jsme si mohli Forza Horizon 4 také osahat na vlastní kůži. Nutno říct, že pocit z jízdy je přesně tak příjemný jako v předchozím díle. Podle přání můžete aktivovat a zase deaktivovat různé pomocníky, na přilnavosti pneumatik pocítíte různé povrchy apod. Forza Horizon 4 zkrátka zůstává zábavným arkádovým závoděním. Hra zároveň sleduje trend, kdy samotné vítězství v jednotlivých závodech ustupuje do pozadí. Cílem je samotné ježdění, a především to, abyste se při něm maximálně bavili. K tomu by vám měl dopomoci jak propracovaný otevřený svět ve fantastické grafice posunující možnosti herní konzole Xbox One, ale také skutečně široká nabídka 450 vozidel.

Forza Horizon 4 vyjde 2. října 2018, a to exkluzivně pro Xbox One a poprvé v rámci série také na PC.

Forza Horizon 4 – záběry z hraní

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Redaktor a hlavní recenzent serveru Gamebro.cz. Jinak vášnivý sběratel starých herních konzolí a her.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na