Geforce Ampere má přinést velký výkonnostní skok. Počítá se s ní v první polovině roku 2020

V září 2018 vstoupily v podobě Nvidia RTX-2000 na trh první grafické čipy, které umožnily hardwarový raytracing, což byla především po marketingové stránce velká věc. V reálu se přeci jen ukázalo, že výsledky mají od ideálu poměrně daleko, a to zejména ve vyšších rozlišeních, kdy hry s RT běží s poloviční zobrazovací frekvencí než bez raytracingu.

Příští generace grafických čipů Geforce Ampere by však měla v tomto ohledu přinést vítané zlepšení. Pro výrobu bude použita technologie Samsungu 7 nm EUV, které by se mohlo podařit dostat raytracing v solidní podobě do středního segmentu grafických karet. Podle posledních nepotvrzených informací by se čipy Geforce Ampere mohly objevit už v první polovině příštího roku.

Podle dobře informovaného zdroje, kterého cituje Igor Wallossek, jenž v minulosti přinesl řadu informací jako první, by na trh měly nejprve vstoupit právě modely Ampere středí třídy a tím nahradit Geforce RTX 2060 (Super) a RTX 2070. High-endové karty coby následovníci RTX 2070 Super, RTX 2080 (Super) a RTX 2080 Ti se objeví s určitým zpožděním, a to ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2020.

Skok ve výkonu

Výkonnostní skok by přitom měl být podobně velký jako při přechodu z architektury Kepler (28nm) na architekturu Pascal (GTX 1000, 16nm TSMC, 14nm Samsung). Nvidia už v minulosti potvrdila litografický výrobní proces 7nm EUV v továrnách Samsungu. Oproti architektuře Turing (12nm) by to mělo přinést citelné výhody, které se do výkonu promítnou více než v případě relativně malého pokroku, který zaznamenal přechod z GTX 1000 na RTX 2000.

Tlak ze strany AMD

Nvidia zjevně jedná také pod tlakem konkurence, protože grafické čipy od AMD se citelně zlepšují. Již brzy by se měl objevit čip Navi 12 coby Radeon RX 5800 (XT). Pro rok 2020 se pak počítá s dalším vývojovým stupněm architektury RDNA, která zřejmě přivede do úzkých aktuální high-endovou nabídku Nvidie, tedy RTX 2080 Super a RTX 2080 Ti. Tedy za předpokladu, že do té doby nevyjdou čipy Geforce Ampere.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na