Google Stadia v detailech. Ceny, předplatné a listopadové spuštění

Společnost Google v rámci Stadia Connect Keynote odhalila detaily k vydání, nabídce her a technologickým podmínkám své chystané herní streamovací služby Stadia, kterou oznámila už v březnu tohoto roku.

Google Stadia zahájí provoz v listopadu tohoto roku ve 14 zemích, mezi kterými však bohužel chybí Česká republika. V první várce jsou Spojené státy americké, Kanada a země západní Evropy. Pro hraní v úplně první fázi je každopádně zapotřebí objednat si takzvanou Stadia Founder’s Edition za 129 euro, která bude k dostání v omezeném množství (více níže).

Na začátek 30 her, ale nikoliv v rámci předplatného

Na začátku nabídne Google Stadia katalog 30 her, mezi kterými nechybí Assassin’s Creed: Odyssey, Baldur’s Gate 3, Borderlands 3, Destiny 2, Doom Eternal, Ghost Recon: Breakpoint, Metro: Exodus, Mortal Kombat 11, The Division 2 a novodobá trilogie Tomb Raider.

Tyto hry ale nebudete moct prostřednictvím Stadia Founder’s Edition a v něm obsaženém předplatném hrát zdarma. Bude totiž zapotřebí si je koupit samostatně. V rámci předplatného Stadia Pro sice Google nabídne také hry zdarma, ovšem s výjimkou Destiny 2, o jejímž přechodu na free2play model už se beztak dlouho spekuluje, není známo, které to budou. Pravděpodobně nepůjde o atraktivní novinky.

Stadia na TV, PC a telefonech Pixel

Podle společnosti Google bude možné Stadiu provozovat na stolních PC, noteboocích, televizích, tabletech a smartphonech Pixel 3 a Pixel 3a. Pro spuštění na televizích bude zapotřebí Chromecast Ultra a na mobilech zase speciální aplikace. Všechna ostatní zařízení službu spustí prostřednictvím prohlížeče Google Chrome. Později je v plánu podpora dalších zařízení, zejména potom chytrých telefonů jiných značek.

Předplatné Stadia Pro za 10 euro měsíčně

Pro využívání služby Stadia bude zapotřebí zřídit si členství a zvolit si model předplatného. Google na prezentaci představil předplatné Stadia Pro, které hráčům za 10 euro měsíčně umožní streaming ve 4K kvalitě při frekvenci 60 fps a s prostorovým zvukem.

V příštím roce má následovat bezplatné předplatné Stadia Base, které umožní streaming v 1080p kvalitě při 60 fps a se stereo zvukem. Dosud neupřesněné bezplatné hry, slevové akce a 4K hraní vám v takovém případě zůstanou zapovězené.

Stadia Founder’s Edition za 129 euro

Aktuálně mohou hráči ze zmíněných zemí předobjednávat softwarový a hardwarový balíček Stadia Founder’s Edition. Ten obsahuje ovladač Stadia v barvě Night Blue, Google Chromecast Ultra a tříměsíční členství Stadia Pro (pro sebe a vybraného přítele), stejně jako možnost zaregistrovat si uživatelské jméno ve službě jako jeden z prvních.

Samostatný ovladač Stadia je k dispozici za 69 euro. Google pak opět ujistil, že služba podporuje také další ovladače včetně klávesnic a myší.

UHD stream si vyžádá 35 MBit/s

Pro využívání streamingu Stadia doporučuje Google minimální stahovací rychlost připojení 10 Mbit/s. To stačí na videostream 720p (60 fps) a stereo zvuk. Pokud disponujete dvojnásobkem, můžete pomýšlet na kvalitu 1080p (60 fps) a 5.1. zvuk. Maximální kvalita, která zahrnuje 4K s HDR při 60 fps a 5.1 zvuk si vyžádá linku 35 Mbit/s. Google nabízí vlastní rychlostní test připojení, který vám prozradí, jak dobře vám Stadia poběží.

Google Stadia – videoprezentace

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na