Grafické karty AMD a Nvidia budou příští rok nejspíš výrazně dražší

Společnost Nvidia se u mnohých “těší” pověsti výrobce silně předražených grafických karet, zejména potom v high-endovém segmentu, kde nemá konkurenci. Oproti tomu AMD se často snaží zaujmout právě cenou, jako naposledy v případě Radeonu RX 5700 a RX 5700 XT.

Grafické karty obou značek ale budou v příštím roce pod silným cenovým tlakem, který výrobci pravděpodobně nevydrží a zvýšené náklady promítnou do ceny konečných produktů.

Vyplývá to z analýzy společnosti Trendforce, respektive její odnože DRAMeXchange specializované na ceny operačních pamětí, jež tvoří důležitou součást každé grafické karty. Ze zprávy vyplývá, že ceny za grafické paměti (GDDR) v prvním čtvrtletí příštího roku výrazně porostou.

Jako důvod DRAMeXchange uvádí zvýšenou poptávkou po serverových DRAM pamětech, v jehož důsledku se zvýší ceny videopamětí, jež na změny na trhu reagují ještě citlivěji.

Rychlejší paměti a nové herní konzole

Kromě toho se do ceny promítne dramaticky větší poptávka po rychlých GDDR6 pamětech. Ty mají sice Nvidia a AMD ve svých kartách už teď, ale v roce 2020 těchto modelů ještě přibude. A zapomínat nemůžeme ani na chystané grafické karty od Intelu.

Ke konci roku pak přijdou na trh nové herní konzole Playstation 5 a Xbox Series X. Také pro ně se s GDDR6 paměťmi počítá. Nový Xbox si vyžádá 16 GB a PS5 na tom zřejmě nebude jinak.

GDDR paměti jsou přitom nejvýraznějším produkčním nákladem na každý vyrobený čin. Výhled tak podle DRAMeXchange není vůbec růžovým. Jedinou šancí je zvýšení produkčních kapacit tří největších výrobců, kterými jsou Samsung, SK Hynix a Micron.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 3]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na