Half-Life: Alyx si zahrajete i bez virtuální reality

Foto: Half-Life Alyx

Sotva očekávaný Half-Life: Alyx vyšel, už se modderské komunita pustila do jeho úprav tak, aby ho zpřístupnila také hráčům, kteří nemají a ani neplánují virtuální realitu. První výsledky byly – shovívavě řečeno – hrbolaté a zahrnovaly pouze části celé hry. To se ale mění, protože modder, který si říká r57zone, to podle všeho dokázal. Díky němu si můžete Alyx zahrát bez zařízení virtuální reality, a to klasicky na klávesnici a myši.

To ale pochopitelně ještě neznamená, že Half-Life: Alyx bez VR nabídne stejný zážitek jako originální verze. Vývojářské studio Valve svůj titul koncipovalo určitým směrem, a tak nelze očekávat, že upravená verze nabídne plynulou hratelnost. Přesto jde o úctyhodný technický výkon. Jak tento “No-VR” mod vypadá, na to se můžete podívat ve videu.

Instalace modifikace není úplně jednoduchá. Provede vás jí video samotného tvůrce. Je zapotřebí také stáhnout ovladače.

Před samotným hraním se seznamte také s tím, jak funguje ovládání, tedy jaká akce náleží které klávese. Pohyb například neprobíhá už přes teleport, ale prostřednictvím šipek.

Half-Life: Alyx je v této verzi hratelné skutečně celé. Tvůrce na svém youtubovém kanálu nabízí tutoriály, jak se vypořádat s náročnými pasážemi. Některé z nich doporučuje překonat s pomocí cheatu zajišťujícího nesmrtelnost.

Valve s takovou modifikací počítalo

Společnost Valve už dopředu upozornila na to, že od ní se Half-Life: Alyx se standardním ovládáním nedočkáme. Nicméně autoři už dopředu avizovali, že samotní moddeři se o příslušné adaptace jistě rychle postarají. Důležité je, že na tom nevidí nic špatného a nebudou tomu stát v cestě, jak se občas v případě neoficiálních modifikací her děje.

Jsem si jistý tím, co se stane, když si lidé zahrají takovou pochroumanou verzi a tím ztratí všechny ty věci, které jsme dosáhli díky virtuální realitě. Pak zřetelně pochopí, proč jsme se tak rozhodli. Část mě samého se těší na to, až hráči tuto zkušenost udělají a zjistí, že jsme se rozhodli správně. Řekou si: ano, teď vidím vše, co se při přechodu na No-VR ztratilo a chápu, proč to tak udělali,” uvedl k tomu designér Robin Walker.

Mnoho hráčů mu dává za pravdu. Pod videem k modifikaci se komentující rozdělili na dva tábory. Jedni se radují z možnosti, že si Half-Life: Alyx mohou konečně zahrát. Druzí poukazují na to, že takto je herní zážitek kompletně zničen.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Oldis
Host
Oldis

no vypada to hrozne to ovladani ..proste bez VR ani ranu :/