Intel Xe – grafické karty od Intelu pro hráče zřejmě už brzy

Tradiční výrobce procesorů Intel chce nabourat status quo panující na lukrativním trhu grafických karet, který si mezi sebe dělí AMD a Nvidia. V podobě architektury Xe chce zapustit kořeny jak v oblasti integrovaných čipů, mainstreamových GPU, ale také v řešeních používaných v datacentrech. Podle dobře informovaného tchajwanského listu Digitimes se tak stane už za několik měsíců.

Ofenzíva na všech frontách

První dedikované grafické jednotky postavené na architektuře Intel Xe by se měly na trhu objevit už v polovině roku 2020. Vyrobeny budou ještě v rámci 10nm procesu. Toto datum ostatně naznačil hlavní architekt Intelu, Raja M. Koduri, z jehož tweetu vyplývá, že bychom se mohlo dočkat v červnu 2020. V tento měsíc se konají hned dvě příhodné akce pro oznámení: Computex 2020 (2. až 6. června) a E3 2020 (9. až 11. června).

Podle dobře obeznámených zdrojů z branže nechce Intel spouštět Xe čipy postupně v jednotlivých segmentech, ale chystá frontální ofenzivu. Od začátku by tak měly být k dispozici čipy vhodné pro hráče, datacentra, umělou inteligenci a strojové učení. Aby si Intel zajistil co možná největší konkurenční výhodu, budou jeho grafické čipy dobře kombinovatelné s jeho procesory.

Bitva na poli grafických karet

Už v roce 2021 by mohl být Intel o velký kus dále a uvést na trh GPU vyrobené 7nm procesem, které by stavěly na technologii Foveros 3D. Ta počítá s tím, že jednotlivé části jádra nejsou srovnané na jedné ploše, ale částečně nad sebou. To může zajistit i podstatně efektivnější propojení takzvaných Compute Units a videopaměti, což se pozitivně projeví na propustnosti a latencích.

Rok 2020 by pro oblast grafických karet měl být velmi zajímavou érou. Kromě notně zbrojících AMD a Nvidie se do boje o zákazníka zamíchá také silný Intel, přičemž jeho Xe čipy budou také podporovat raytracing. Pro hráče rozhodně pozitivní zprávy.

Zatím nicméně není jisté, v jakých výkonnostních třídách zkusí Intel své štěstí jako první. Úplný high-end to zpočátku pravděpodobně nebude a Intel tak bude cílit spíše na střední a vyšší střední třídu.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na