Koronavirus byl jen začátek. Lidstvo v příštích 10 letech čekají mnohem větší hrozby, varuje německá banka

Foto: Freepik

Pandemie koronaviru doslova otřásla celým světem, ale všichni tak nějak tušíme, že se to navzdory velkým ztrátám na životech a ekonomickému propadu podařilo zvládnout ještě vlastně docela dobře, což je dáno mimo jiné tím, že koronavirus přeci jen nepředstavuje takovou hrozbu, aby lidstvo ochromil na delší dobu. Zároveň však představuje svého druhu signál, zdvižený varovný prst chcete-li, že na této planetě nejsme v bezpečí, jak jsme si na základě desítek let prožitých v relativním blahobytu mohli myslet. Podle analýzy německého bankovního domu Deutsche Bank jsme měli jen nesmírné štěstí, které je z historické perspektivy zřídkakdy k vidění.

Příštích deset let může být neklidných

Analýza se zabývá možnými riziky do budoucnosti, které na lidstvo čekají. Pochopitelně jde o práci dělanou od stolu a především s ohledem na dopad na finanční trhy, přesto je zajímavé podívat se na to, co přední mozky považují za největší hrozby pro lidskou budoucnost. Výzkumné oddělení Deutsche Bank se nedrží zkrátka a vidí hned čtyři velké hrozby, z nichž alespoň jedna podle nich v příštích deseti letech na lidstvo udeří. Jde o velkou chřipkovou pandemii, která po celém světě usmrtí více než 2 miliony lidí a mohla by se podobat pandemii španělské chřipky, dále potom katastrofální vulkanická erupce, masivní sluneční erupce a světová válka.

Naučit se žít s dopady katastrof

Když se na tyto hrozby podíváte blíže, zjistíte, že nejde o nic nového nebo snad objevného. Jde o záležitosti, které lidstvo z většiny už alespoň jednou, spíše ale vícekrát postihly. A jak známo, historie se opakuje. Jen shodou náhod si poslední lidské generace odvykly s těmito riziky žít, a když už přijdou, neví si s nimi příliš rady.

Foto: Freepik

Například od 19. století jsme tu neměli opravdu velký výbuch sopky nebo erupci na slunci. Obě tato rizika ale mohou potenciálně způsobit přinejmenším dočasný rozpad globalizovaného světa, například tím, že by způsobily masivní a dlouhotrvající výpadek dodávek elektřiny. Jen opravdu malou ochutnávku tohoto spektra možných problémů poskytla erupce islandské sopky v roce 2010, která na čas zcela uzavřela evropský letecký prostor. Už méně známou příhodou je, jak kanadské město Quebec v roce 1989 na devět hodin zcela přišlo o elektřinu v důsledku geomagnetické bouře.

Přestože máme to štěstí žít v nebývale stabilní kapitole dějin, poslední události naznačily, jak rychle mohou přelomové události proměnit naše společnosti a ekonomiky. Je pravděpodobné, že v příštích desetiletích zažijeme více takových událostí,” uvádí zpráva Deutsche Bank. Například světový válečný konflikt se navzdory agresivním choutkám mnoha zemí světa jeví stále nepravděpodobně, ale podobná situace panovala i před první a druhou světovou válkou. Málokdo si dovedl představit, že někdo dokáže rozpoutat něco tak zničujícího, a přesto se to stalo. Od konce druhé světové války nás přitom dělí teprve 75 let, což je v kontextu lidstva naprosto nepatrný časový úsek, přestože se nám záběry z tohoto konfliktu mohou zdát jako nenávratně ztracené v dějinách.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 195 Prumer: 2.4]

Redaktor zpravodajství serveru Gamebro.cz. Milovník příběhových her, ať už těch akčních nebo RPG.

19
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Horymír
Host
Horymír

Je tomu tak. Největším nebezpečím pro člověka je jeho dnešní naivnost, polospánek, nechat se rezonovat kyvadly, pohodlnost. Naši předci se naučili, my zapomínáme. Tak např. příroda přežívá díky pestrosti a mnohosti – “poučí se”.
My vše hloupě globalizujeme. Neživot je náš vzor, automat před kreativitou mozku. Stačí rychlejší pohyb magnetických polů, nebo snad přepolování /oslabení magnetického pole Země/ v kombinaci s bujarou aktivitou Slunce a máme po elektronice, veškerém spojení, ztrátě dat…Stačí pár sekund a nic nebude fungovat. To vše zde už mnohokrát bylo. Zbude jen to rabování a pocit ukřivděnosti.

Meli
Host
Meli

Super lidstvo potřebuje zredukovat aspoň o 95% populace

pirat
Host
pirat

AMEN !

oliv
Host
oliv

doufám že zredukuje takové jako ty

Kroupa
Host
Kroupa

Doufam,ze budes prvni a tva cela rodina

jááá
Host
jááá

ano, strach je metla lidstva

Sigi
Host
Sigi

Kluci v Německu neřekli nic nového 🙂 Pokud jde o erupce ať už ty na Slunci nebo ty zde .. ani jedny nemáma šanci ovlivnit. Ty na Slunci ale mají dobrou výhodu, jo přijde dočasně o elektřinu ale nevymažou kontinent z mapy 🙂 Což by pozemské erupce dokázat mohli a když už jsme u článku z Německa, můžeme se podívat na jeden super vulcán, který se nachází v Německu “kousek od České hranice”. Pokud by se naplnil nejčernější scénář, tak 3/4 Evropy bude v řiti.

Libuše
Host
Libuše

Ale toto nejsou bubáky pro malé děti, vždyť tohle jsme ještě nezažily, a máme to tady, nelze všechno podceňovat, ale i když člověk má být připraven na všechno, toto neovlivní. Děj se vůle boží.

Richi
Host
Richi

<kravina at se banky starají jak okrást normalní lidi,kteří mají v bance jen učet na výplatu!!!!!!!!!!!!!!

Sigi
Host
Sigi

to žádná kravina není 🙂 soudruhu

Petr c
Host
Petr c

zatím lidstvo nejvíc ohrožují nápady právě těch lidí, jako jsou šéfové nadnárodních banka a firem, co by si lidstvo nejraději celé upravili podle svých pokřivených myslí. Proti tomu je příroda jen k smíchu. Kdyby se třeba ke Kovidu chovali jako k ostatním chřipkám a hned nezařízli ekonomiky všech zemí světa, tak by si ani nikdo nevšiml, že se děje něco jiného, než každoroční podzimní a jarní chřipkové epidemie. Jestli to na podzim zopakují ještě jednou, tak se celá naše společnost sesype.

Alois Muška
Host
Alois Muška

Někdo prostě má takový blažený pocit, že lidé musí žít v neustálém strachu. Proč by měla mít nějaká banka souvislost s apokalyptickými scénáři? Nemá mít úplně jinou náplň a funkci? Proč se pořád a stále častěji objevují v médiích strašidelné vize budoucnosti světa? Strach je totiž nejmocnější metoda, jak ovládnout masy lidí k poslušnému chování k dosažení cíle, jako je třeba globální, totalitní světová vláda.

Ace
Host
Ace

Zapomněli na hrozbu, až na 14dní nepůjde elektřina v důsledku nabíjení elektromobilů… potom všechno ustane:
nenačerpáš ani benzín (čerpadla), netelefonuješ, nenakupuješ (pokladny a skladové systémy), internet nepůjde nikde a nikomu (dojdou záložní zdroje), mrazáky a tuny masa se vyhodí a my budeme jíst… rohlíky asi těžko, dnes jsou i trouby v pekárnách na elektřinu.

kokot
Host
kokot

zase delaji s lidi čuraky

filly
Host
filly

Bože ty jseš debil…

Robert
Host
Robert

Souhlasim. Stačí jedna pořádná sluneční erupce s následným blackoutem a během pár týdnů se současná civilizace zhroutí.
Stačí si přečíst román Tma od Ondřeje Neffa.

Non Konform
Host
Non Konform

Ad Ace : Váš výčet není systematický (OČÍSLOVAT !) ani úplný – což tak připsat ještě Desatero ?

Pavel Jareš
Host
Pavel Jareš

Vstoupit do diskuze…Jak by to dopadlo,pokud by nešla elektřina,si stačí přečíst knihu Ondřeje Neffa ” TMA”.Atomová bomba, proti dloudoému výpadku elektřiny,je pouhou hračkou.

hanso
Host
hanso

No a co Rusko ? To se jistě těší na to jak bude zase kolonizovat -osvobozovat Evropu od jha Západu a USA a přinese všem “světlé zítřky” pod vedením Kremlu a nějakého svého osvíceného diktátora- Stalinoputina…..