Metro Exodus je na Epic Games Store levnější. Pro Českou republiku to ale neplatí

Společnost Deep Silver se postarala o slušné pozdvižení tím, že přesunula distribuci jednoho z největších hitů začátku tohoto roku Metro Exodus ze Steamu na konkurenční Epic Games Store. To mimo jiné vedlo ke zlevnění hry, která původně stála 59,99 dolarů a nyní stojí 49,99 dolarů. Bohužel to neplatí pro většinu evropských zemí, mezi nimi Českou republiku, kde hra stále stojí 59,99 euro.

A to přesto, že vydavatel Deep Silver v tiskové zprávě výslovně mluvil o tom, že hráči budou těžit z finančních výhod přesunu Metro Exodus ze Steamu na Epic Store.

Velkorysé podmínky Epicu doslova mění pravidla hry. To vydavatelm umožňuje investovat více do vývoje obsahu a úspory přenášet na hráče. Díky spolupráci s Epicem jsme schopní investovat do budoucnosti Metra a stávajícího partnerství s vývojářským studiem 4A Games,” nechal se slyšet CEO Klemens Kundratitz.

Epic Games si z každého prodeje bere 12 %, zatímco poplatek Steamu dosahuje až 30 %. To vydavatelům teoreticky umožňuje prodávat hry levněji. Deep Silver se však k tomuto kroku z nějakého důvodu odhodlal pouze v USA a nikoliv v Evropě. Tuzemští hráči tak tratí dvakrát – jednak je euro vůči dolaru silnější a jednak nedostali slevu. Stále je nicméně možné pořídit si krabicovou verzi z české distribuce, která v případě PC verze stojí 1299 Kč, což při současném kurzu činí 50 euro. Je zajímavé, že výroky o tom, zda bude v krabici kód na Steam nebo Epic Games Store, se různí. Pravděpodobnější je ale druhá varianta.

Matka má jinou strategii

Zajímavé také je, že ke kroku Deep Silver (vydat Metro Exodus exkluzivně na Epic Store – pozn. red.) se vyjádřila jeho mateřská společnost – THQ Nordic, která neprojevila zrovna příliš pochopení, když uvedla, že její strategií je hry uvádět na co nejširším množství platforem, aby si mohli vybrat sami hráči, kde si titul koupí. THQ však Deep Silver, což je brand německého Koch Media, dává zatím překvapivě velkou svobodu v tom, aby si svou strategii určovala sama.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 4 Prumer: 4]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vojtěch Vavrys
Host

Ti tvůrci nejsou normální. Já nesnáším epic games studio. Já jsem si to chtěl koupit na steamu, ale tvůrci jsou tak blbí že to dají jen na epic games store. Mohli to dát i na Steam, ale já si to kupovat nebudu z epic games store, protože je nechci podporovat. Tvůrci nemohli myslet na zákazníky, mohli to dát jak na Steam, tak na epic games store a zákazník by si mohl vybrat z čeho to bude stahovat (kupovat). Je to nefér.

Lojza
Host
Lojza

Víš tvůrci na nějakého posledního vocase z bananistanu nejsou zvědaví. Břeclav si jak chceš.

Petr
Host
Petr

To zní opravdu logicky. Digitální nic je v ČR o 20% dražší, než alespon nějaká hmota v ruce v podobě krabicového balení. A to si nedovedu představit rozdíl v nákladech na distribuci. Pokud digitální distribuce nepochopí základní tržní pravidla (jako se to povedlo např. Spotify, hbogo, pornowebum apod.) nemůžou se divit, že jim ty hry šíři lidí výhradně po torentech. To píšu jako majitel integrované grafiky na 6 let starém intelu – takže jako člověk, který si nezahraje snad ani mafii 1.