Muž, kterého nešlo popravit. John Lee přežil tři pokusy o pověšení

The Times Archives

John Henry George Lee ve své době získal poněkud krkolomnou přezdívku “muž, kterého nedokáží pověsit”, jež ale plně vystihovala specifikum tohoto člověka. Lee byl souzen a uznán vinným za vraždy, o nichž tvrdil, že je nespáchal, nicméně důkazní materiál svědčil jasně proti němu. Trest smrti, jenž byl Johnu “Babbacombe” Leemu udělen, ale jakoby hrál v jeho prospěch.

Zločin

John Lee se živil jako námezdní síla na statku The Glen, který se nachází v anglickém Babbacombe. Pracoval zde pro jistou Emmu Keyse, a to spol s dalšími služebníky. John na nějaký čas panství opustil, když narukoval do armády Royal Navy. Ve službách Jejího Veličenstva ale nevydržel dlouho. Byl vyloučen kvůli drobným krádežím a v roce 1884 se ocitl zpět v The Glen. Ve svých 20 letech už měl za sebou kriminální minulost a odbyl si nějaký ten čas ve vězení.

Osudného dne 15. listopadu 1884 byla Emma Keyse nalezena mrtvá s podřezaným hrdlem. Na jejím těle byly viditelná další zranění, a to včetně popálenin. John byl prvním podezřelým, a to především proto, že byl jediným mužem na statku a zároveň jediným členem služebnictva, jenž měl být v inkriminovaný okamžik na statku. Nepřidalo mu ani nevysvětlené zranění na jeho paži. To vyšetřovatelům stačilo k jeho zatčení a obvinění.

Trest

V únoru 1885 byl John Lee odsouzen k trestu smrti pověšením ve věznici Exeter. Když čas nadešel, Lee byl eskortován na plošinu. Ve chvíli, kdy popravčí zatáhl za páku, která měla uvolnit propadliště, mechanismus se záhadným způsobem zasekl. Přitom byl krátce předtím dvakrát zkontrolován a fungoval. Ale když na propadlišti stál John, dveře se zkrátka neotevřely. Někteří to měli za zásah shůry. Ať už tomu ale bylo jakkoliv, mechanismus byl na straně odsouzeného. Neúspěšný byl i druhý, stejně jako třetí pokus. Pro Johna Leeho muselo jít o skutečně dramatické okamžiky, kdy v zásadě třikrát zažíval vteřiny před domnělou popravou. Ta ale nikdy nenastala. Zdravotník podílející se na popravě po třetím pokusu odmítl dále asistovat a poprava byla odložena.

Zdá se, že John Lee, který rozbil lebku a otevřel hrdlo své mecenášce, kterou pak zapálil, nedokáže být oběšen,” citoval tehdy londýnský list The Times jednoho z obyvatel Babbacombe. Zprávy o pokažené popravě se dostaly na stůl ministra vnitra, sira Williama Harcourta, který se rozhodl Leeho život ušetřit. “Bylo by šokující pro každého, kdyby muž musel dvakrát čelit nevyhnutelné smrti,” prohlásil Harcourt. “Není možné necítit určitou lítost s mužem, který musel třikrát prodělat důležitou, možná nejdůležitější, část svého trestu.” Ten byl tak zmírněn na doživotí.

Propuštění

John Lee si svůj trest neodpykal do konce a za slušné chování byl propuštěn po 22 letech na svobodu. V roce 1907 mu bylo 42 let. Tehdy začal objíždět zemi se svým příběhem muže, kterého nedokázali oběsit. Stihl toho ještě docela hodně: dvakrát se oženil a měl děti. Zemřel až v roce 1945 ve svých 80 letech.

A jak to vlastně bylo s tou vraždou? Skutečnou pravdu se asi už nikdy nedozvíme. Ale vězeňský kaplan později tvrdil, že v předvečer své “popravy” mu Lee řekl, že jeho sestra Elizabeth Harris, jež rovněž pracovala u Emmy Keyse a proti bratrovi svědčila, mohla pronést slova, jež by ho osvobodila. Lee později tvrdil, že jeho sestra se k vraždě své zaměstnavatelky přiznala na smrtelné posteli.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 36 Prumer: 3.3]

Redaktor zpravodajství serveru Gamebro.cz. Milovník příběhových her, ať už těch akčních nebo RPG.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
usama bin ladin
Host
usama bin ladin

chechtave hyeny jsou komuniste zabije policistu a uz je urcite u krejcire a nbo
bude kandidovat na prezidenta

uroboros
Host
uroboros

Uniklo mi něco? Cože je toto za hru? Děláte z toho kočkopsa? Jednou budeme psát o hrách a podruhé o hrášku?
Není to poprvé.