Paradoxy herního průmyslu: na slavné značky bohatá Bethesda byla oceněna menší částkou než polský CD Projekt

Foto: Cyberpunk 2077

Společnost ZeniMax Media, která je dominantně tvořena herním vydavatelem Bethesda, není veřejně obchodovaná, a tak bylo možné její hodnotu dlouhou dobu pouze odhadovat. Zde se můžeme řídit mezi investory známým pořekadlem: každá firma stojí jen tolik, kolik je za ní ochoten někdo zaplatit. A ten někdo se v tomto případě našel v podobě Microsoftu, jež Bethesdu získává za 7,5 miliardy korun. Komentátoři – a náš magazín nevyjímaje – to nezřídka označili za astronomickou sumu.

Na první pohled skutečně jde o vysoké číslo. Při bližším pohledu na to, jak slavné značky Bethesda vlastní a především to, jakým tempem rostly valuace společností nejen v herním byznysu, už to zase tak dramaticky nevypadá. Bethesda zcela jistě poměrně slušnou hodnotu má. Stačí se podívat na její portfolio, ve kterém se skrývají takové klenoty jako The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Doom nebo Dishonored. To jsou jednoznačně jména, která slibují bohatou budoucnost a zapomínat nesmíme ani na potenciál nové značky obřího sci-fi RPG Starfield.

Když se růst akcií ne a ne zastavit

Zajímavé je také srovnání s konkurenčními společnostmi, které v herním průmyslu působí a které veřejně obchodované jsou, a tak známe jejich aktuální hodnotu. Velikostně se Bethesdě asi nejvíce blíží vydavatel Take-Two, mezi jehož největší želízka v ohni patří série Grand Theft Auto či Red Dead Redemption. Jeho valuace činí 19 miliard dolarů. Francouzský Ubisoft se v poslední době potýká s interními problémy, a tak jeho ocenění poněkud pokleslo, ale stále činí přibližně 11 miliard dolarů.

Do srovnání nemůžeme nezařadit ani polský CD Projekt, a to především pro zajímavost, nikoliv snad proto, že by měl podobně robustní základy jako Bethesda. Je totiž vskutku neuvěřitelné, za jakou cenu se akcie tohoto vývojářského studia v současné době obchodují. V pátek uzavíraly na hodnotě 39,43 miliardy polských zlotých, což znamená, že překročily hranici deseti miliard dolarů.

CD Projekt pochopitelně drží nesmírně hodnotnou značku The Witcher, kterou však poměrně snadno můžeme postavit na roveň jedné jediné značce Bethesdy a sice The Elder Scrolls. Dále tu je i veleočekávaný Cyberpunk 2077, ale jakkoliv bude zřejmě úspěšný, je otázkou, zda překoná třetího Zaklínače.

Z určitého úhlu pohledu by se tak snad dalo říct, že Microsoft nakoupil lépe, než leckterý malý akcionář, který vložil peníze do CD Projektu. Pravda se ale samozřejmě ukáže až po čase.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na