Recenze F1 24 – monoposty opět na startu

Foto EA

Je snad čím dál tím těžší hodnotit každoroční hry, i když se vývojáři snaží každý rok udělat velké množství změn, tak někdy tyto změny nejsou ku prospěchu značky a někdy jsou tak detailní, že běžným hráčům přijde, že je hra stále stejná.

U série F1 jsme již minulý rok hodnotili, že technologie začíná být zastaralá a chtěla by větší posun dopředu. Bohužel toho jsme se letos stále nedočkali, ale celkových změn je opravdu hodně. Ale jak jsem psal v úvodu, ne všechny jsou ku prospěchu věci.

Kariéra hraje hlavní roli

Předchozí dva ročníky se mohli pyšnit příběhovým režimem a podobně jak to měla pár ročníků herní série FIFA, tak to není pravidlem pro každý ročník. Příběhové režimy u sportovních her mě osobně baví a jak u FIFA, tak u F1 pro mě byly velikým lákadlem a třeba i důvodem si pořídit další díl série, i když mám všechny předchozí.

Foto: EA

Absence příběhového režimu si, ale troufnu říct tolika hráčům nevadí, jelikož příběhový režim byl skvělým tutoriálem pro nováčky, aby se postupně naučili fungování závodů. F1 24 sází na propracovanější režim kariéry.

Na začátku kariéry je možné si poprvé vybrat skutečného jezdce s monopostem a prožívat svoji kariéru v jeho kůži, což v předchozích dílech nebylo možné a hráč si musel vytvořit jen svého závodníka, což rozhodně velká část fanoušků vezme zavděk. Také je možné skočit do Formule 2, akorát zde najdeme loňskou soupisku vzhledem k nové transformaci F2 to vývojáři buď nestihli zakomponovat, nebo to úmyslně ignorovali.

Kromě toho nechybí samozřejmě možnosti si vytvořit vlastního závodníka, nebo se chopit nějaké legendy tohoto motosportu, jako je Michael Schumacher, nebo Ayrton Senna a mnoho dalších. Kariéra není jen o závodění, ale hráčům se dostanou možnosti vést celý monopost do posledního detailu.

Foto: EA

Od zákulisních schůzek o změně týmu, přes rivalitu mezi týmovým jezdcem a ostatními závodníky, po řešení inženýrských otázek. Celkově se tak hráčům dostane do rukou i plnohodnotný F1 manager. Pokud toužíte po ještě větší správě týmu, tak je zde režim My Team, ve které kompletně spravujete vlastní závodní tým.

Zde je potřeba se na víc starat i o financování monopostu v rámci uzavírání sponzorských smluv, řešit potisk vaší formule, ale i design kombinézy či helmy. Nechybí zde ani otázky personálního obsazení.

Jízdní režim nesedne každému

Loňský ročník jsem si závodění užíval v každém aspektu a většinu času jsem hrál na volantu. Letošní ročník sliboval zapracování postřehů skutečného závodníka Maxe Verstappena, se kterým EA v roli sponzora spolupracuje.

Foto: EA

Osobně jsem čekal vyladěnější zážitek a mám spíše pocit, že se hra ubrala více směrem k arkádě než k simulaci. Hlavně při hraní na volantu jsem měl pocit, že toho hra odpouští daleko více a dost často jde formule do smyku, což se v reálných závodech tolik nestává.

Na obranu nového jízdního režimu musím zase říct, že se hraje daleko lépe na gamepadu, což v předchozích ročnících pro mě bylo nemyslitelné, abych hru hrál s ovladačem v ruce a nyní mi to žádný problém nedělalo. Za zmínku stojí také nové hlášky skutečných závodníků, které dodávají hře větší uvěřitelnost.

Foto: EA

Velké téma je stále umělá inteligence, která si stále neumí moc poradit se startem závodů a je velmi snadné si v první zatáčce získat i několik pozic k dobru. Také neustále využívají ideální stopu a málo kdy z ní uhnou, i kdyby to pro ně znamenalo udržení pozice či její vylepšení.

Verdikt

F1 24 rozhodně není špatným dílem série, hlavně díky propracovanému režimu kariéry a režimu My Team. Velkého zaměření se dostalo i online režimům pro multiplayerové hraní. Bohužel ve hře jsou stálé neduhy jako je umělá inteligence, nebo grafické zpracování. Nový jízdní režim je tak na půl cestě, některé hráče rozhodně potěší, hlavně ty, kteří hrají na gamepadu, ale jiným bude trochu vadit. Nicméně se stále jedná o zábavné a nejlépe zpracované závody s Formulí F1.

F1 24

7.5

Hodnocení

7.5/10

Klady

  • Vylepšený režim kariéry
  • Možnost hrát kariéru za reálné jezdce
  • Lépe se hraje na gamepadu
  • Nové animace a přepracované okruhy

Zápory

  • Jízdní režim nesedne každému
  • Umělá Inteligence
  • Vizuální zpracování
  • Chybějící příběhový režim
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na