Recenze Na vlnách neznáma – probuď v sobě toho pravého piráta v příběhové deskovce

foto: Mindo

No tak vstávej ty zaplivaná suchozemská kryso a naloď se na moji loď, zrovna teď potřebuji pořádného dělostřelce. Počkat, vezmi s sebou i toho dalšího ten vypadá velice schopně a bude můj první důstojník. No, když se tak dívám tak vezmu i tebe někdo se musí starat o zásoby. Tak už zbývá jen někdo na průzkum, jo a vlastně i lodní písař by se mi hodil.

Verbež líná je už kompletní, tak nezbývá nic jiného než napnout plachty, vytáhnout kotvu a vzhůru na otevřené moře. Děla nabijeme cestou a někdo naostří šavle. Lopatu na poklad také máme a než se někam dostaneme, tak mi všichni odvyprávíte svůj příběh.

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek či hák nové příběhové deskové hře od společnosti Mindok, která tuhle skvělou hru naučila česky. Kromě samotné hry je ke hraní potřeba i počítač či mobilní telefon, jelikož jinak nelze hrát. Za to nemusíte číst hromadu skvěle napsaného příběhu, ale vše si nechat krásně povyprávět.

foto: gamebro

Mindok si dal tolik práce, že hru pouze nepřeložila textově, ale dokonce všechny texty v aplikaci jsou dabované, což je úctyhodný výkon a díky tomu si u hraní této deskové hry užijete veškerý komfort. Ale pojďme to vzít hezky popořádku. Na vlnách neznáma toho nabízí opravdu hodně, ale přitom se nemusíte bát, že by se jednalo o nějak složitou hru.

Aplikace funguje podobně jako u deskových her Kronika zločinu, nebo Pán Prstenu: Putování po Středozemi a díky tomu nabízí mnohem více možností než běžná desková hra a její náročnost je tím snížena na minimum. Hru si tak užijí jak zkušení hráči, tak i příležitostní hráči, a přitom nedělá žádné kompromisy.

foto: gamebro

Škoda jen, že aplikace funguje pouze přes webové rozhraní a nelze stáhnout, i když lze aby fungovala i v offline verzi, tedy bez připojení k internetu, ale pozor na aktualizace. Hra vybízí, že bude podobně jako v Kronice zločinu aktualizována o nové případy, ať už bezplatně, nebo v podobě placeného přídavku. Pokud budete stále využívat možnost bez připojení k internetu, tak si nemusíte těchto přídavků a aktualizací ani všimnout.

Obsah balení je jako poklad

Jako první zavítáme do útrob větší krabice se hrou, která působí již na první pohled zajímavě a honosně. Po jejím rozbalení a otevření se na nás vyvalí velká hromada obsahu. Ten působí velmi kvalitním a pěkným dojmem.

Jak jsem již zmínil, hra do obsahu a možností nabízí velké kvantum, ale přitom A4 pravidla hry mají pouze osm stran z toho jedna strana je jen generátor pirátských jmen a dvě strany popisu obsahu krabice. Jinak pravidla jsou popsané dopodrobna, takže hráčům nic neunikne.

foto: gamebro

Jen samotný soupis všech věcí, které naleznete v krabici by bez komentáře dal na dva odstavce. Proto si jen namátkově zmíníme ty nejdůležitější a v dalším hodnocení a popisu hry si tomu řekneme více. Kromě pravidel tedy nalezneme například 7 dvanáctistěnných kostek, knihu lokací, desky jednotlivých členů posádky, spousty kartiček, a to karet pokladů, příběhových karet, karet úkolů či truhlic hráčů.

Dále bločky listů pro lodního písaře, bloček osobních listů spousty různých žetonů a ukazovatelů a v poslední řadě figurky postav a lodě se stojánkem. Veškerý materiál je velmi hezky zpracován a některé komponenty si musíte před začátkem hry sestavit třeba desku dělostřelce, nebo pěkný stojánek na karty a žetony.

Posádka dělá z obyčejné lodi postrach všech moří

Jak budete chtít začít hrát je vesměs na samotných hráčích. Buď nejdříve připravíte hru pro vybraný scénář, nebo začnete tvorbou své postavy. Ale při první hře doporučuji nejdříve si připravit aplikaci, kde si zvolíte první scénář s názvem Za okrajem oceánu, který slouží jako takový tutorial. Jedná se asi o nejsnazší příběh, jinak hra nabízí opravdovou výzvu a nedá vám vyhrát nic zadarmo.

Následně aplikace navádí, jak si připravit hru, jaké zvláštní pravidla platí pro daný úkol, jak je připravená vaše loď a podobně.  V aplikaci dokonce najdete zvláštní pravidla pro jednoho či dva hráče, které jsou značně upravené. Dokonce i když je hráčů 4 a méně přidávají se do hry speciální karty.

foto: gamebro

Přípravu hry si vždy pečlivě pročtete je to jediné, co je potřeba číst jinak si pak většinu budete moci v klidu poslechnout. V přípravě se totiž nachází i jakým způsobem rozložíte žetony navigace znázorňující lokace na herním plánu a kde vaše loď začíná. Také i pro písaře první poznámku do jeho lodního deníku.

Následně si připravíte knihu lokací, ta slouží jako volba činností a navigátor, co můžete na daném místě dělat. V každém kole si jednotlivý hráč po poslechnutí úvodní části musí vybrat, co na tom místě bude dělat.

V knize lokací je vždy popsáno, co jaká činnost způsobí, dokonce některé akce jsou povinné a vždy někdo v týmu musí tuto věc provést. Správně by si ale hráči neměli číst všechny následky a možnosti na daném místě, ale rozhodovat se dle názvu místa a typu akce dle symbolu.

foto: gamebro

Na některé akce může vstoupit jen jeden hráč, některé jsou povinná jiná mohou být zablokována a nelze je v tomto scénáři a na tomto místě provést. Před výběrem byste měli spustit časomíru, kterou si dopředu můžete nastavit a pokud si všichni hráči dle pořadí věhlasu nestihnou akci vybrat bude celá loď potrestána žetonem vzpoury.

Následně se všechny akce vyhodnotí a dle výsledku se postupuje dále, ukončí se kolo a dle výsledku se do aplikace napíše číslo scénáře, jak pokračuje. Ale zpět ještě k přípravě, jelikož jsme se podívali zatím jen na funkce aplikace, knihy lokací a částečně herního plánu po kterém se pohybujete s lodí a prozkoumáváte herní svět.

Každý pirát je složitá osobnost s vlastním příběhem

Kromě scénáře si hráči vyberou i svoje postavy. První si vybereme vzhled, barvu a speciální schopnost, kdy se vše váže k jedné postavě. Následně každý hráč dostane osobní list se stručným popisem osobního příběhu. Záleží na vás, zda budete hrát na náhodu, nebo si každý vybere.

V osobním listu je kromě stručného příběhu piráta, který sami hráči budou trošku tvořit dle vlastní fantazie a trošku i náhody, také souhvězdí a dovednosti. Na výběr je třeba pirát šermíř, hledající pirát, vševědoucí pirát, nebo ostřílený pirát, možností je opravdu hodně, takže na každý scénář budete moci být někdo jiný.

foto: gamebro

Každý pirát má jiné počáteční dovednosti a některé si nemůže příliš vylepšovat. Podobně jako v pořádné RPG hře, tak i zde si postupem a dle úspěchu vylepšujete svoji postavu, ale i to má své limity, dle talentu vybraného piráta.

Na osobním listu si také napíšete jméno svého piráta a pokud nevíte, je možné využít generátor jmen na konci pravidel. Následně odpovíte na pár otázek a slova tam napsané využijete pak v osobním příběhu, takže se někdy dostanete i do komických situací. S tím je spojen i konec hry, jelikož i osobní příběh nějak dopadne, ale k tomu se vrátím na konci recenze společně s výhrou či prohrou ve hře.

foto: gamebro

Naposledy zbývá ke každému pirátu (hráči) přiřadit jeho roli na lodi. Nikdo není hlavním kapitánem a každý z hráčů má svůj dílčí úkon, proto je hra hodně zaměřena na kooperaci. Každý hráč musí mít nějakou roli a když je méně hráčů, tak někteří, nebo všichni musejí zastávat na lodi více práce.

Každá role má svoji desku, třeba kormidelník hlídá věhlas jednotlivých hráčů, lodní písař se stará o lodní deník, který pak pomáhá s uložením rozehrané hry a stará se o průběh scénáře. První důstojník hlídá nespokojenost posádky, bednář má na starosti zásoby, bocman zase stav lodi, pozorovatel hledá nová místa k průzkumu a u dělostřelce je vše jasné.

Cesta k vítězství

Průběh kol probíhá pak podobně a hra vás hodně žene za svým cílem, ale dost i vybízí k průzkumu dalších lokací, ale to někdy může stát i vítězství. Což je na jednu stranu velká škoda na tu druhou si rádi díky tomu některé scénáře vyzkoušíte znovu a trošku jinak.

Posádka se dostane na konec scénáře a tím defacto vyhrává, ale každý hráč musí splnit i události souhvězdí pro něj dané. Sice se dostane na konec, ale pokud nebude mít alespoň čtyři události tak má špatný konec, pokud dosáhne na čtyři je konec dobrý a pokud získá pět, tak má legendární.

Takže se na konci hry hráči dozví, jak dopadl daný scénář a příběh jejich lodi, ale také jejich osobní příběhy podle toho, jak moc byli ve hře úspěšní. To všechno dává hře neuvěřitelný drive, jelikož každý chce splnit scénář, ale i být úspěšný v osobní rovině.

Od deskové hry Na vlnách neznáma jsem měl velká očekávání, hlavně když jsem se dozvěděl, že společnosti Mindok pracuje na dabingu. Jsem moc rád, že moje očekávání byla naplněna, a dokonce jsem byl i mile překvapen, kolik příběhového vyžití ve hře je.

Sice občas nastanou kola, kdy si některý z hráčů zahraje jen chvilku a pak jen pozoruje ostatní, ale díky vysoké míře spolupráce se všichni snaží o stejný úspěch, takže to ve finále vůbec nevadí. Myslím si, že tu máme jednu z nejlepších her tohoto roku a doporučil bych jí všem, kteří mají rádi příběhové, či kooperační hry s pirátskou tématikou.

Na vlnách neznáma

9.5

Hodnocení

9.5/10

Klady

  • Parádní příběhové scénáře
  • Každá postava s vlastním příběhem
  • Kvalita herního materiálu
  • Český dabing v aplikaci

Zápory

  • Hlavně o příběhu, což nemusí bavit každého
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na