Recenze The Elder Scrolls Online: Gold Road – zlatá cesta

Foto: Bethesda

The Elder Scrolls Online je jedna z nejpopulárnějších MMO her současnosti a vývojáři se o ní řádně starají. V pravidelných dávkách neustále dostáváme neustále rozšiřování obsahu a jednou za rok na řadu přijde i velké rozšíření. To kromě rozšíření příběhu, další části mapy z rozsáhlého světa The Elder Scrolls přináší o nové funkce a možnosti.

Ani letošní rok není výjimkou a přichází na PC a konzole další větší rozšíření s podtitulem Gold Road. Když se podívám nejdříve zpětně na všechna doposud vydaná velká DLC, tak se vývojářům doposud dařilo držet laťku hodně vysoko. O žádném rozšíření nemohu hovořit jako o špatném, některé se samozřejmě hráčům a fanouškům líbilo více a přidalo zajímavější části mapy, nebo funkce a některé méně.

Zlatá cesta s parádním příběhem

Nové rozšíření Gold Road bohužel asi více fanoušků tolik zas nepotěší. To neznamená, že by bylo nějak špatné, to vůbec ne. Jen těch nových funkcí není tolik, i když je cílené spíše na staré harcovníky než na úplné nováčky.

Foto: Bethesda

Hráči se budou moci vrátit do lokací ze hry The Elder Scrolls IV: Oblivion a zavede vás do West Wealdu, oblasti ležící na hranicích Cyrodiilu, Zlatého pobřeží a Valenwoodu, abyste vyšetřili návrat daedrického prince Ithelia, který se v sérii The Elder Scrolls nikdy neobjevil.

Příběh je opět opravdu zajímavý a na další hodiny hráče upoutá k obrazovkám. Jen ta délka nepatří k těm největším a cca za 15 hodin máte dohráno, což sice není úplně málo, ale pro online hru, která by hráče měla udržet u hry další rok do většího rozšíření, nebo alespoň nějaký ten čas, než budou hojně nakupovat další menší příběhový DLC to tolik zase není.

Foto: Bethesda

Nová část mapy má pestré biomy, ve kterých se podíváme do džungle, starobylých ruin, nebo zapomenuté vysočiny. Pestrost rozhodně nechybí, ale opět rozloha není zas tak obsáhlá, což jde ruku v ruce i s novým obsahem. Samozřejmě nechybí ani nové dungeony, nebo bossové či události v tomhle rozšíření splňuje své očekávání

Podmaň si své schopnosti

Velikým lákadlem měl být také Scribing, který vytvořil arcimág Ulfsild Evergreen. Scribing umožňuje hráči vylepšovat svůj roleplayingový příběh a zdokonalovat své bojové dovednosti. Budete si moci vytvářet a upravovat dovednosti a přidávat jim osobní nádech, ať už přidáním buffů či vlastností k útoku, nebo změnou kosmického vzhledu sesílaného kouzla. Tento nově přidaný systém může být na první pohled zdrcující, stejně jako při jeho učení, ale vyplatí se díky jedinečným úkolům a odměnám vázaným na tento systém.

Foto: Bethesda

Na rozdíl od předchozích kapitol The Elder Scrolls Online, kde dovednosti nejsou vázány na úroveň, je pro začátek používání nové funkce Scribing nutné dosáhnout 30. úrovně. Hráči, kteří tyto požadavky splní, budou moci získávat a nakupovat Grimoáry a rozšiřovat své znalosti, čímž získají další schopnosti Scribingu.

Akorát se tyto Grimoáry a splněné výzvy nevážou na účet, ale na jednotlivé postavy, takže pokud hrajete za více postav, což velká část vášnivých hráčů dělá, bude si muset projít výzvy a úkoly za každou postavu zvlášť. Tyto výzvy jsou napříč celým regionem, a tudíž je potřeba cestovat po celém světě proto toto rozšíření není určeno pro úplné nováčky, což je na druhou stranu dobře, že vývojáři nabízí něco nového i pro zkušené hráče, kteří se mohou cítit, že mají něco na víc než úplný zelenáči.

Foto: Bethesda

Bohužel učení nových možnosti je trošku nudné. Jelikož buď si vytvoříte celou sérii výzev jako nějakou zvláštní cestu a budete pěšky cestovat po celém světě, nebo využívat rychlého cestování a jen se přesouvat mezi body a plnit opakující se výzvy. Ale v rámci společného putování s dalšími hráči se nudný grind může proměnit vcelku zábavnou činnost.

Pocit výjimečnosti

Pocit výjimečnosti mohou dodat nová brnění a tituly, které jsou ušité pro sběratele všech možných předmětů, trofejí a neobvyklých titulů. Pomocí nich mohou demonstrovat svoji jedinečnost a sílu alespoň do doby, než je budou vlastnit i všichni ostatní.

Foto: Bethesda

Neznamená to, že by si Gold Road nemohli užít i nový hráči, kteří by třeba koupením ultimátní edice teprve vstoupili do tohoto světa, jelikož po novém úvodu, lze jednoduše přepnout do jakékoliv kapitoly a užít si její příběh jako první.

Verdikt

Ačkoliv Gold Road nepovažuji za jedno z nejlepších rozšíření ba naopak, tak i přes to nabízí skvělý příběh, hezkou novou část mapy, spousty nového drobného obsahu a větší novou funkci Scribing, tak sice nemusí nadchnout každého a osobně nevím, zda bych jí opět využíval pro další postavy, pokud by nějak výrazně tím neztráceli na bojeschopnosti.

Nicméně jako celek je The Elder Scrolls Online zase o chlup lepší hrou se skvělou a vstřícnou komunitou hráčů, která ráda se vším poradí a pomůže. Opět mi brány Tamrielu otevřeli svá vrátka a byl jsem moc rád, že jsem se do hry opět mohl vrátit. Mám opět chuť si celé dobrodružství prožít znova s novou postavou abych si připomněl ten skvělý lore, který je roky rozšiřován.

The Elder Scrolls Online: Gold Road

8

Hodnocení

8.0/10

Klady

  • Nový parádní příběh
  • Dungeony a souboje s bossy
  • Možnost upravovat a kombinovat schopnosti či kouzla
  • Stále se jedná o nejlepší MMO na trhu

Zápory

  • Scribing se váže na postavy
  • Scribing je v počátku bolestivou záležitostí
  • Nová funkce nenadchne každého
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na