Recenze Townsmen VR – budování vesnice ve virtuální realitě s PSVR2

Foto: HandyGames

Kdo by si nechtěl vybudovat svojí nádhernou středověkou vesničku ve které by se pak nemohl kochat ve virtuální realitě, a přitom si hrát na menšího boha? Tohle všechno nabízí jeden ze startovacích titulů pro PSVR2 Townsmen.

Townsmen je ikonou jednodušších středověkých strategií a pamatuji si první hry této značky a mohu mluvit o desítkách hodin hraní. Proto když byl zařazen Townsmen VR pro PSVR2, tak jsem ho hned zařadil mezi hry, které prostě na nové virtuální realitě od Sony musím hrát.

Foto: HandyGames

Začátek velkého putování

Hra Townsmen VR obsahuje dva hlavní režimy, kampaň a sandboxový režim. Stejně jako u většiny budovatelských her bych důrazně doporučoval nejprve projít kampaň, než se vrhnete do sandboxu, protože skvěle seznamuje s ovládáním a herními mechanismy. V kampani hráče doprovází a lekce v ní přednáší malý vznášející se rytířský týpek. Když vás bude svými řečmi již otravovat, tak není nic snadnějšího než ho trošku profackovat. Sice to nepomůže ba naopak začne svoji řeč od začátku, ale alespoň si ulevíte.

Foto: HandyGames

Každá úroveň kampaně se odehrává na ostrově, který se postupem hry zvětšuje a stává se složitějším. Tyto ostrovy jsou malá umělecká díla, která byste si měli před začátkem hraní prohlédnout ze všech úhlů, a to jak kvůli identifikaci zajímavých míst, tak kvůli obhlédnutí terénu, kvůli rozmístění staveb.

V úplném úvodu pomůžete obyvatelům na lodi sesbírat nějaké dřevo na opravu a pak strčíte do plachty, aby se loď dostala do pohybu. Nicméně vjedete do mlhy, když dojde k jejímu ztroskotání a vesničané si musí začít obdělávat přírodní bohatství pro základní suroviny a pro cestu z pidi ostrova.

Foto: HandyGames

Takto v příběhu postupujete a vždy je potřeba se dostat k nějakému počtu surovin, alespoň v úvodních misích. Postupně je hra složitější a na každém dalším ostrově ukazuje nové možnosti. Postupem času dojde řeč i na boj.

Sice se jedná hlavně o budovatelskou strategii, ale souboje jí také nejsou cizí. Nečekejte žádné obří bitvy a různorodé jednotky. K boji si budete muset vystačit s vojáky, lučištníky nebo katapulty. Boj není nikterak krvavý, takže je hra přípustná i pro mladší publikum.

Herní ekonomika je taktéž velmi jednoduchá a pokud jste hráli jakoukoliv jinou budovatelskou strategii, tak hned budete vědět, co k čemu slouží. Jako že základem všeho je dřevo a jídlo. Takže je třeba vybudovat dřevorubecká chajda ke kácení stromu a u ní postavit pilu, aby byly prkna na další stavby. Jídlo zajistit lovem, rybolovem či pěstování plodin. A takto se to postupně nabaluje na další a další profese.

Foto: HandyGames

Parádní podívaná

Jednou z nejhezčích věcí na Townsmen VR je úroveň detailů. Hráč může změnit perspektivu a dostat se přímo mezi vesničany, aby si prohlédl budovy, postavy a krajinu z přízemní perspektivy. Ačkoli je grafika poměrně kreslená a stylizovaná, stále má dobrou úroveň zpracování a detailů, které ukazují, že vzhledu hry byla věnována péče a pozornost.

Ve hře je řada potěšujících drobností, například když zvednete kočku, začne mručet, přičemž zvuk zesílí, pokud si kočku přiložíte k uchu. Nebo když budete stát dostatečně dlouho v klidu, mohou vám na ruce přistát malí ptáčci, kteří poletují kolem. Nebo pokud hodíte ať už schválně či nějakým nedopatřením vesničana do vody, tak slyšíte, jak se topí.

Případně můžete spojit mraky a vytvořit tak veliký bouřkový mrak. Klidně je možné sestřelit ptáka z oblohy do moře, ale vždy se vrátí.  Townsmen VR je plný takových příjemných easter eggů, které z herního prostředí dělají skutečně příjemné místo pro trávení času. Hlavně během prvních pár hodin si těchto interakcí užijete až, až.

Foto: HandyGames

Takto je možné jednoduše ovládat i vesničany. Stačí je chytnout za triko a přesunout kam chcete a tím mu změnit profesy. Je možné i pomoct vesničanům a přesouvat materiál z budova či skladu na staveniště a tím jim ušetřit jejich chatrné schránky. Konečně si také zahrát na boha, který si nedělá jen srandu z okolí, ale co přiloží i ruku k dílu.

Verdikt

Townsmen VR rozhodně není dokonalou hrou, ale je to hra, u které strávíte příjemných několik hodin hraní v jednom kuse a ani si neuvědomíte, že jste u hry už tak dlouho. Vášnivým stratégům bude chybět větší bitvy, lepší mikromanagment vesnice, ale to hra vyváží všemožnými interakcemi a parádní podívanou. Jedinou otravnější chybou je, že někdy omylem smetete nebohého vesničana z ostrova, jelikož jste se zrovna přiblížili na nějakou budovou či událost, abyste se mohli pokochat.

No a ty ruce jsou nalepené na ostrova a pak stačí nepatrný pohyb, aby nějaká věc či vesničan letěli. Dokonce se mi stalo, že mi zalétl vesničan někam do vody a už jsem ho nemohl najít, i když jsem po zbytek celé mise stále slyšel topící se ho osadníka. Jinak se jedná o skvělou hru a jednu z pár, které si můžete v klidu užít v sedě naplno.

Townsmen VR

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Parádní audiovizuální zpracování
  • Zábavná interakce se světem
  • Zábavná kampaň, která naučí vše podstatné
  • Kvalitní titul pro virtuální realitu

Zápory

  • Pro někoho až příliš snadné
  • Občasné odhození vesničanů a jiných předmětů
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na