Steam porušuje pravidla Evropské unie. Komise ho vyzvala k ukončení blokování her na základě geolokace

Foto: Steam

Evropská komise se blíže podívala na to, jakým způsobem jsou v členských státech Evropské unie kupovány a prodávány PC hry. A podle všeho se jí příliš nelíbilo to, na co přišla. Dnes totiž odeslala společnosti Valve, která provozuje stále ještě dominantní platformu pro digitální distribuci her, výzvu, aby napravila své obchodní aktivity.

Komise Valve spolu s pěti herními vydavateli (Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax) vyzvala, aby ukončily porušování antitrustových zákonů tím, že spouštění her omezují na základě geolokace.

Valve a pět vydavatelů čelí obvinění, že uzamykají aktivační klíče her prodávané ve východní Evropě (České republice, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Slovensku a Rumunsku). To je jasné porušení evropské politiky, jejímž cílem je vytvořit jediný digitální trh. Účelem geolokace je zabránění občanům bohatších států EU, například Velké Británie nebo Německa, aby si kupovali hry v jiných členských zemích, kde je Valve a zmínění vydavatelé prodávají z obchodních důvodů za nižší ceny.

Snahy EU a herních firem jsou protichůdné

To bylo ještě donedávna možné, ovšem v prosinci 2018 implementovala Evropská unie novou směrnici, která zakazuje neoprávněné blokování podle geografie. Proti sobě tu tak jde snaha velkých firem upravovat svou politiku na míru jednotlivým zemím a snaha Evropské unie, která chce vytvořit jeden trh, podobně jako například ve Spojených státech amerických, kde Steam také ve všech státech prodává za jednotnou cenu.

Nyní je na Valve a dalších vyzvaných společnostech, aby upravily své podmínky, případě uvedly adekvátní protiargumentaci, což je v první fázi pravděpodobnější. Pokud by se jejich rozpor s Evropskou komisí vyhrotil, může to vést až k udělení pokuty ve výši 10 % celosvětových příjmů dotčené korporace.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
pan Satan
Host
pan Satan

A co Bethesda? Na steamu jsem koupil Dishonored ci Fallout za plnou “zapadni” cenu a dostal jsem ruske verze.

Martin
Host
Martin

co je pro ně 10%

Larion
Host
Larion

Kdy už se Eu přestane do všeho s**t!? Co je na tom špatnýho, že mají pro každou zemi jinou cenovou politiku? V Kauflandu stojí mlíko v Německu taky jinak než u nás nebo na Slovensku a nikoho to netrápí