THQ Nordic koupilo vývojářské studio Saber Interactive za neuvěřitelnou částku

Je otázkou, kde Embracer Group, což je nové obchodní jméno společnosti dříve známé jako THQ Nordic AB, bere peníze na akvizice, když z nich dosud nevytěžila moc opravdu velkých her, ale začíná to být trochu podezřelé. Novým přírůstkem do krámu tohoto evropského giganta se stalo vývojářské studio Saber Interactive. Hodnota celé transakce se může vyšplhat až na těžko uvěřitelnou částku 525 milionů dolarů, tedy přibližně 12 miliard korun.

Akvizice Saber Interactive je dosud největší v historii THQ Nordic. Menší část – 150 milionů dolarů – bude zaplacena takříkajíc na dřevo, přičemž na zbylých 375 milionů dolarů si původní vlastníci sáhnou při splnění výkonnostních cílů.

Pravdou je, že z dříve nenápadného amerického studia Saber Interactive se stal pořádný moloch, a to přesto, že od svého vzniku v roce 2001 nezapsal žádný velký hit. Nicméně zaměstnává přibližně 600 vývojářů v celkem pěti studiích. V loňském roce příjmy firmy přesáhly 100 milionů dolarů, za což vděčí především úspěchu rozporuplné akce World War Z.

Přepálená expanze

Vzhledem ke své velikosti se Saber Interactive stane pátou (po THQ Nordic, Koch Media, Coffee Stain Holding a Amplifier Game Invest) nohou Embracer Group a nebude tak začleněno do struktury některé z dceřiných společností jako jiná studia. Stále si má udržet velkou míru autonomie a nebude se ho týkat restrukturalizace.

Saber byl na našem radaru dlouhou dobu, a to především kvůli jejich dlouhé historii konstantně vysoce kvalitní práce,” uvedl CEO Embracer Group, Lars Wingefors. Podle tiskové zprávy společnosti je tento deal součástí oznámené expanze, na kterou firma loni získala přibližně 5 miliard korun. Pokud ale započteme nedávný nákup studií Tarsier a Piranha Bytes a otevření bratislavského studia Nine Rock Games, nebude tato suma stačit, a to nejspíše ani tehdy, kdyby nedošlo k vyplacení výkonnostních složek smlouvy se Saberem.

Dosavadní majitelé Saberu – Matthew Karch a Andrey Iones – se dohromady stanou druhými největšími akcionáři Embracer Group, mezi něž patří po prodeji Warhorse také Daniel Vávra.

Aktuálně má Embracer Group (THQ Nordic) téměř 2600 zaměstnanců napříč 31 studii.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na