Ubisoft mění firemní strategii. Další Assassin’s Creed už může být free2play

Foto: Ubisoft

Francouzský vydavatel Ubisoft se rozhodl udělat velké změny ve své firemní strategii. Ty zřejmě nebudou po chuti ortodoxním hráčům, kteří jsou od této společnosti zvyklí na pravidelné vysokorozpočtové produkce, jež snesou ta nejpřísnější měřítka. Takových ale Ubisoft do budoucna plánuje o poznání méně. Naopak se chce zaměřit na free2play hry, respektive v tomto směru vytěžit své slavné značky.

Není těžké uhodnout, kde se Francouzi inspirovali. Cestu jim ukázal konkurenční Activision Blizzard, když vydal Call of Duty: Warzone, které se rychle stalo celosvětovým hitem. Stačilo přitom poměrně málo: vzít osvědčenou a již poněkud omšelou značku a udělat z ní něco trochu jiného. Něco pro co největší publikum. Pravdou ale je, že tato značka pokračuje sama o sobě dále a free2play titul tvoří jen jakousi odbočku.

Právě tímto směrem by se chtěl vydat i Ubisoft, jak oznámil CFO firmy Frédérick Duguet na tiskové konferenci s investory. “V souladu s vývojem naší vysoce kvalitní produktové palety, která je stále různorodější, se stahujeme od našeho dřívějšího závazku vydat 3 až 4 prémiové AAA tituly ročně. Už nejde o odpovídající indikátor naší dynamiky vytváření hodnot,” uvedl Duguet. Z jeho slov je patrné, že vysokorozpočtových titulů bude v budoucnu méně a akcionáři by se na to měli připravit. To samé pochopitelně platí o hráčích.

Ubisoft také upozornil, že podle jeho měřítek odpovídají hry jako Just Dance nebo Riders Republic výkonu AAA titulů, byť je za ně veřejnost tak úplně nepovažuje. Kromě toho firma také investuje do free2play her způsobem, že z dlouhodobého hlediska mají stejné ambice jako “tříáčkové” kousky. “Myslíme si, že je načase přinést kvalitativně hodnotné free2play hry našich velkých značek na všechny platformy,” uvedl Duguet.

Far Cry 6 / Foto: Ubisoft

Nová strategie Ubisoftu neznamená, že už nechce vydávat klasické singleplayerové hry v AAA kvalitě, mezi něž v poslední době patří především zástupci sérií Far Cry nebo Assassin’s Creed. Na druhé straně jich ale asi nebude tolik jako dosud, což už se v portfoliu firmy dá vysledovat. Uvolněné vývojářské kapacity pak budou napřeny do projektů, které mají potenciál nevydělat balík pouze jednorázově, ale přinášet významné částky do rozpočtu firmy po delší dobu.

Je poměrně jasné, že Francouzi už pracují na free2play zástupcích sérií Assassin’s Creed či Far Cry. Ty budou pravděpodobně zaměřeny multiplayerovým směrem, ale na druhé straně to nemusí znamenat, že hráče budou tlačit k placení. Takový trend už je překonán. Mikrotransakce by měly být zaměřeny hlavně na individualizaci hráčských představ ve virtuálním prostoru.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 3]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na