Umělec využil GTA 5 k vizualizaci zneužívání zbraní v USA. Obyvatelé Los Santos se budou po celý rok vraždit mezi sebou na základě oficiálních dat

“Nikoliv zbraně zabíjejí lidi, jsou to videohry.” V boji za zachování liberálních zákonů týkajících se zbraní se americká zbrojní lobby neštítí už vůbec ničeho a vinu za rostoucí počty mrtvých v přestřelkách se snaží házet na druhé.

Odborníci se shodují v tom, že masivní rozšíření zbraní ve Spojených státech amerických nestojí jen za fenoménem šílených střelců na školách, ale vede k velkému počtu úmrtí i v každodenních přestřelkách. Na tento stav se rozhodl upozornit profesor a umělec v jedné osobě, Joseph DeLappe. Ten pro svou novou uměleckou instalaci vtipně využil Grand Theft Auto 5. Tedy jednu z nejoblíbenějších her současnosti a zároveň jednu z těch, která je nejčastěji obviňována z toho, že vede lidi k násilnému chování.

GTA 5 za násilí nemůže, pouze ho ukazuje

Projekt nese název Elegy: GTA USA Gun Homicides a začal se vysílat 4. července 2018, tedy v americký Den nezávislosti, na Twitchi. Celý jeden rok má automaticky se hrající verze GTA 5 poukazovat na násilí způsobované zbraněmi v USA.

Umělecká inscenace pomocí přestřelek a četných mrtvol vizualizuje lidi, kteří od začátku tohoto roku přišli o život v přestřelkách. Každý den krvavá lázeň začíná nanovo, a to na základě aktualizovaných čísel z databáze Gun Violence Archive. K tomu hraje neoficiální hymna USA – God Bless America.

Podle DeLappeho nejde v žádném případě o kritiku hry GTA 5 nebo her obecně. Šlo mu pouze o to, poukázat na problém, kvůli kterému jsou Spojené státy americké jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě.

Elegy: GTA USA Gun Homicides – živé vysílání

Sledujte živé video od uživatele josephdelappe na adrese www.twitch.tv

 

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mirek
Host
Mirek

Zbraně nezabíjej, zabíjej lidi! zbraň je jenom nástroj, kus kovu, dřeva nebo plastu. Za násilí v americe nemůže přístup ke zbranim, ale moderní výchova ze který rostou přecitlivělí zmrdi který si nedokážou poradit ani s běžnejma životníma problémama, díky sociálnim médiim maj pocit že musej bejt vidět a slyšet což se jim nedaří a pak se znich stávaj feministky, bojovníci za práva všeho možnýho, vegani nebo šílení střelci.

kopapaka
Host
kopapaka

Jo, jenže pokud přesně podle reálnejch dat bude většina vrahů i zavražděnejch černá, tak autora rozcupujou 🙂
Dokonce i v USA mají většinu vražd na svědomí vzájemné přestřelky drogových gangů…
Zajímavé je, že v takovém Mexiku je větší(dvojnásobek na počet obyvatel) počet vražd střelnou zbraní a to tam mají zbraně v podstatě zakázané…