Vydavatel propadáku Rune 2 se soudí s autory o více než 2 miliardy. Ti mezitím zavřeli krám

Vývojářské studio Human Head, které je známé zejména povedeným titulem Prey, čelí žalobě od vydavatele nedávné akce Rune 2 za to, že ukončilo podporu hry pouhý den po jeho vydání. Studio totiž zavřelo krám a jeho osazenstvo přešlo pod křídla společnosti Bethesda.

Co se vlastně stalo?

O tom, že chystaná akce Rune 2 nebude zrovna kdovíjakým trhákem, si štěbetali vrabci na střeše. Po poměrně velkohubém oznámení před pár lety se nad hrou až do jejího vydání v podstatě zavřela voda a těch pár materiálů, které autoři zveřejnili, mnoho důvěry nevzbuzovalo.

Podezření se potvrdila a z Rune 2 se stal kvalitativní a pravděpodobně také komerční propadák. Vývojářské studio Human Head ale stejně na nic nečekalo a pouhý den po vydání hry zavřelo své brány. Zajímavé na tom, že v podstatě ve stejném složení záhy otevřelo studio nové – Roundhouse, a to v rámci skupiny Bethesda.

Reakce vydavatele

Tyto kroky podle všeho nezaskočily jen hráče, ale také vydavatele Rune 2, kterým je nepříliš známá společnost Ragnarok. Ta ve svém prohlášení uvedla, že o počínání autorů neměla tušení. Zároveň ale přislíbila, že najme nové vývojáře, kteří budou pro Rune 2 připravovat potřebné patche, updaty a případně i nový obsah. Jenže to se ukázalo být obtížně proveditelné.

Na řadě je žaloba

O tři týdny později se dozvídáme, že se společnosti Ragnaroku přes několikeré výzvy nepodařilo od Human Head/Roundhouse získat zdrojový kód finální verze Rune 2. Bez něj jsou však další práce na titulu nepředstavitelné. Proto vydavatel podal žalobu.

Co žaloba obsahuje?

Ragnarok rozhodně netroškaří a svým někdejším partnerům sečetl prakticky vše.

  • Vývoj Rune 2 měly provázet odklady, chyby a špatný management. Původně měl vývoj mít 11 takzvaných milníků, ovšem jejich počet se nakonec vyšplhal na 23.
  • Přestože studio Human Heand od vydavatele obdrželo 3,5 milionu dolarů za dodání bezchybné, plně otestované hry s kooperativním multiplayerem a kompletní lokalizací, tento závazek nebyl naplněn.
  • Human Head záměrně zadržuje zdrojový kód hry. Údajně proto, že nedostalo zaplaceno za práce, které však nedodalo.
  • Studio Human Head se opakovaně snažilo měnit kód hry bez souhlasu vydavatele a neschválenou verzi se pokoušelo nahrát a vydat na Epic Games Store.
  • Majitelé Human Head měli od počátku plán zavřít původní studio a v podstatě stejný podnik otevřít pod jiným názvem. Pět dní před vydáním hry informoval šéf studia Ben Gokey zástupce Ragnaroku o tom, že studio zavře a všichni zaměstnanci budou propuštěni. Na otázku, zda může vydavatel zaměstnance ve výpovědi oslovit, odpověděl Gokey, že “to bude problém”. Tehdy už musel vědět, že tito brzy budou pracovat pro Bethesdu.

S odvoláním na body žaloby žádá Ragnarok obří náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů, tedy přibližně 2,3 miliardy korun. Dále požaduje navrácení veškerých vyplacených prostředků, uhrazení nákladů na právníky a předání zdrojového kódu Rune 2.

Human Head/Roundhouse se k celé věci zatím nevyjádřilo.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 6 Prumer: 4.3]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vietrak
Host
Vietrak

Poprosil bych o sledovani teto kauzy. Zajimalo by me jak to dopadne. Snad se to nepotahne roky.

trawex76
Host
trawex76

Tak snad umíš číst a pokud máš o kauzu opravdu zájem nebude ti zatěžko si to někde sledovat