Xbox Series X má být výrazně výkonnější než Playstation 5

Foto: Xbox Series X

Fanoušci herních konzolí Playstation pravděpodobně zažijí zklamání. Microsoft totiž podle všeho neponechal nic náhodě a rozhodl se opanovat příští generaci konzolí, přinejmenším pak po výkonnostní stránce. O Xbox Series X už máme poměrně podrobné informace, zatímco Playstation 5 bylo představeno spíše v náznacích. Ovšem experti z Digital Foundry získali informace přímo od AMD, které vyrábí čipy pro obě konzole, srovnali veškerá dostupná data a vyslovili předběžný verdikt: nový Xbox bude o poznání výkonnější než nová Playstation.

Playstation 5 bude využívat operačních pamětí GDDR6 s propustností 448 GB/s, zatímco GDDR6 paměti v Xboxu Series X mají zvládnout 560 GB/s. Pro srovnání: GDDR5 v Xboxu One X se dostane na 326 GB/s a PS4 Pro na 218 GB/s.

Největší rozdíl v obou konzolích se ale skrývá v grafickém výkonu. Obě zařízení využívají procesory Zen-2 s osmi jádry. Ale zatímco grafický čip v Playstation 5 zvaný Oberon je vybaven 36 Navi jednotkami o 2000 MHz, Microsoft zde přitlačil výrazněji a propůjčil Xboxu Series X Arden čip s 56 Navi jednotkami o 1700 MHz. Výsledek? PS5 má nabídnout kumulativní výkon vyjádřený 9,2 teraflopy a Xbox Series X potom celých 12 teraflopů.

Absolutní výkon je ale pochopitelně jen jednou z hodnotících kategorií a nemusí být zdaleka tou rozhodující. Přímo s ním totiž souvisí také cena, kde bude mít Sony vzhledem k méně nákladným komponentům větší manévrovací prostor a může tak získat důležitou výhodu v prvních týdnech a měsících prodeje. Dalším faktorem jsou potom exkluzivní tituly, kde Microsoft v současné generaci konzolí notně zaostával, ale pro tu příští už má připravenu slušnou palebnou sílu vycházející z jeho interních studií, na něž sází také Sony.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 37 Prumer: 3.5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

6
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michal
Host
Michal

Nechapu proc se okolo toho dela takove halo, vykonejsi je i soucasna generace a co z toho, stejne ty hry vypadaji uplne totozne 😀

Jaryn
Host
Jaryn

Vsechno zatim spekulace a kdo si pamatuje start teto generace tak vi jak si Sony povodila MS s pameti misto 4 gb na 8

Jirka
Host
Jirka

Na xbox jsou a budou exkluzivky sico jsou i na pc ale je to blbost dát jen na xbox když xbox a Windows vlastní ta samá firma například forza nebo halo atd…

Josef
Host
Josef

Co z toho když nemá hry 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Petr
Host
Petr

MS muze mit flopu tri prdele ale nema hry.

David
Host
David

Co na tom sakra záleží? Stejně jsou ty hry dělané na míru tomu hardwaru, takže není důvod poměřovat si údy.