Zahrajte si 2500 dalších her pro MS-DOS přímo v prohlížeči

Oblíbená webová stránka Archive.org jedním krokem rozšířila databázi v prohlížeči hratelných titulů určených původně pro MS-DOS o neuvěřitelných 2500 kousků. Jde o největší update od doby, kdy byla tato knihovna starých titulů v roce 2015 představena.

Jak je dobrým zvykem, zahrajete si všechny hry pro MS-DOS pohodlně prostřednictvím svého internetového prohlížeče. Emulace přes DOSBOX probíhá přímo v prohlížeči. Nutno dodat, že není vždy zcela perfektní a ne každou z tisícovek her je kvůli tomu možné dohrát, jak přiznává Jason Scott z Archive.org ve svém blogu.

Jason Scott se v posledních letech velkou měrou zasloužil o uchování starých her v hratelné podobě. Přiznává, že to není vůbec jednoduchá práce. Nestačí totiž disponovat potřebnými daty a případně manuálem dané hry. Zároveň je totiž třeba pravidelně aktualizovat emulaci prostřednictvím Dosboxu a přizpůsobovat ji novým poznatkům. V tomto případě přichází ke slovu projekt eXoDOS, který zahrnuje více než 7000 her a který si zavázal k uchování starých her pro MS-DOS. Scott nicméně sám říká, že existuje malé procento her, které se navzdory všem snahám dosud nepodařilo pomocí emulátoru rozchodit.

Nutno dodat, že si díky této iniciativě můžete zahrát fantastické hry minulosti, které se i v dnešní době dobře hrají a jsou inspirativní. Jde například o SimCity 2000, Sensible World of Soccer, Raymana, Ultimu VIII – Pagan, Battle Chess Enhanced, Discworld či Star Wars Tie Fighter. Je toho ale ještě mnohem více, a pokud patříte mezi milovníky starých her, máte zde postaráno o zábavu na tisíce hodin.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 14 Prumer: 4.1]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

7
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
antijouda
Host
antijouda

Z Warcraftu 2 jsem uchcával stejně jako z Half-life.

Tom
Host
Tom

Jóó vzpomínám, když jsem tehdá přítáhl na 10 disketách SimCity 2000 od kamarádky, pak se vrátil se 3 (error read drive A). Poté co se mě to podařilo úspěšně přetahat, sloučit a rozbalit jsem zjistil, že mě na tuto hru nestačí grafická karta :-D.
Nicméně stále říkám, že staré hry jsou jedny z nejlepších, RailRoad Tycoon, Warcraft II, Ufo, Ufo 2, Civilization.. co jsem s těmito hrami strávil času a stále je mám zálohované..
Bohužel Civilization nerozchodím ani přes DosBox.
Nicméně RailRoad Tycoon respektive RailRoad Tycoon Deluxe si zahraji rád i v součastnosti.

Josef
Host
Josef

Tycoon byl nejvíc, docela prdel, že sem ho hrávla na P-166 MHZ a po 22 letech nejede na i5 bez DOSBOXU 🙂

Tom
Host
Tom

Stáhni si verzi Open Transport Tycoon Deluxe (ve zkratce OTTD), ta je stále aktualizovaná a funguje plynule i na současné technice. Dá se k tomu stáhnout i 32bit grafika, takže při rožlišení 1920/1080 vypadá opravdu moc dobře.
Dám sem popis z Wiki, neb sám bych to tak pěkně nepopsal :-D. :
“OpenTTD je open source klon hry Transport Tycoon Deluxe, který vznikl pomocí reverzního inženýrství původního kódu”
https://cs.wikipedia.org/wiki/OpenTTD

32bpp třeba zde od české komunity.
https://www.tt-forums.net/viewtopic.php?t=76558

Je toho mnohem víc, třeba pohledat. 😉

Zuf
Host
Zuf

Existuje open source verze transpot tycoon, ktera je neustale udrzovana a komuditou rozsirovana. Zkus vyhledat openttd. Rozbehnes to i na 4k monitoru a postavis 8×8 nadrazi. Samozrejme novejsim simulatorem, ktere se bkizi k transport tyconu je City in Motion 2.

Tom
Host
Tom

To už spíš Mashinky od Jana Zeleného. Které věrně připomínají TT. Či lépe řečeno TT v novém grafickém kabátku s prvky 3D.
https://mashinky.com/
https://store.steampowered.com/app/598960/Mashinky/

Lubos
Host
Lubos

Pěkné vzpomínky, civilizaci i colonizaci hrají normálně přes DosBox.