Ze Steamu přes noc zmizelo více než 1000 titulů. Jejich vydavatelé hráli špinavou hru

Foto: Steam

Těsně před nadcházejícím zimním výprodejem proběhla na platformě Steam obří čistka. Podle databáze Steam Tools z nabídky zmizela více než tisícovka různých her. K dotčeným patří kousky jako třeba Sly Pigs, Angry VS Android, Rescue Lucy 2 apod. Na první pohled je patrné, že nejde zrovna o známá jména.

O důvodech tohoto kroku však společnost Valve mlčí. “Nedávno jsme narazili na řadu partnerů, kteří zneužívali náš nástroj Steamworks. Těmto partnerům jsme napsali email,” omezil se zástupce firmy na komentář magazínu PC Gamer.

Na Twitteru už se o skutečných důvodech bouřlivě diskutuje. Vývojářka Alexandra Frock poukazuje například na skutečnost, že mnoho dotčených her pocházelo od jedné ruské společnosti, která hry na Steamu vydávala pod různými jmény.

Hry za pakatel nebo zdarma vadí

Na Redditu se ke slovu přihlásil jeden z vývojářů, které krok Valve postihl. Steam prý tento ban obhajoval tím, že došlo ke “zneužití prodeje bundlů”. Za tím se ale ukrývá poněkud komplikovaný příběh.

Od roku 2017 podniká Steam tvrdé kroky proti vydavatelům, kteří se snaží své hry zviditelnit inflačním poskytováním aktivačních klíčů. Právě díky této praktice můžete na různých stránkách nakoupit třeba 15 her za jeden dolar, případně některé dostanete zcela zdarma. Obvykle jde pochopitelně o tituly zcela neznámé. Ale ve chvíli, kdy vydavatel spotřebuje nadproporčně větší počet klíčů, než co by odpovídalo skutečným prodejům, zasáhne Valve a titul stáhne z oběhu.

Zmíněný vývojář z Redditu spolupracoval s vydavatelem Silberian Digital, jehož aktivity aktuální razie Valve zasáhla na mnoha frontách. Ke slovu se postupně hlásí také další tvůrci, kteří si stěžují na to, že doplácejí na politiku svých vydavatelů.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na