Recenze Blood Bowl 3 – pořádný fotbalový zápas plný krve a násilí

Foto: Cyanide

Další ročních amerického fotbalu s fantasy světa Warhammeru je zde a přináší ještě více postav, více brutality a násilí, ale také mnoho nových chyb či monetizace placeného titulu. Svět Warhammeru si stále drží svoji oblíbenost a Blood Bowl je desková variace amerického fotbalu v tomto světě.

Sice u nás neskýtá takové popularitě, jako třeba v jiných zemích světa, ale to je možná dáno tím, že samotný americký fotbal v našich luhách a hájích není tak zpopularizovaný. On ani samotný svět Warhammeru už tolik nerezonuje v mladších generacích jako v těch dřívějších a co se týče kvalitních her z tohoto světa, tak jich tolik už není.

Foto: Gamebro

Kombinace sportu, deskové hry a světa Warhammeru

I když se to na první pohled nemusí tak zdát, tak svět Blood Bowl má ve světě obrovskou základnu fanoušků a po vydání třetího dílu se strhla dost velká smršť kritiky. Důvodů bylo více, ale jedním z nich byly technické obtíže a nedostatky při vydání hry. Poroto jsme se rozhodli s recenzí trošku počkat a hru pořádně okusit po prvních opravách.

Foto: Gamebro

Díky tomu jsme měli v rukách hned lepší hru. Druhý problém byl opět kladný přístup k velkému množství rozšiřujícího obsahu, jako v předchozím díle, či sérii Total War ze stejného světa. Hra prostě v základu toho nenabízí tolik kolik by hráči očekávali, když již druhý díl nabobtnal o spoustu hratelných týmů a přídavků.

Třetí díl je defacto vylepšený druhý díl s menším obsahem, kterého se dočkáme opět časem, ale opět si za něj budeme muset zaplatit. Což není úplně nejhorší. Fanoušky více rozčiluje cena kosmetických předmětů, které lze kupovat jak za reálné peníze, tak za ty získané hraním. Nicméně ceny jsou nastaveny opravdu vysoko, a i jeden skin pro helmu může stát několik stovek, a to je jen helma pro jednoho hráče nikoliv pro celý tým. A vyhrát si to herní měnou zabere opravdu hodně vyhraných zápasů.

Foto: Gamebro

Na druhou stranu běžný hráč většinou tyto věci příliš neřeší a jestli vás Blood Bowl zajímá na občasné hraní, tak jako mě, tak rozhodně zklamaný nebudete a těchto věcí si ani moc nevšimnete. I když jsou rozdíly mezi druhým a třetím dílem spíše drobné, tak třetí díl mi přišel více přístupný k nováčkům a třeba tutoriál je tentokrát zpracován na výbornou.

Cesta k výhře v klání sponzorů

Základním pilířem je kampaň a tvorba týmu. Kampaň je bohužel rozdělena divně do šesti menších turnajů a chybí v nich lepší přechod, plynulost a více příběhového obsahu. Ve výsledku je to opravdu málo a slouží to spíše pro rozjezd vlastního týmu a zisku peněz na pořádné hráče, roztleskávačky a další drobné výhody pro tým.

Foto: Gamebro

Osobně bych raději uvítal jeden pořádný turnaj s propracovaným příběhem a nějakým zvratem než jen komentované přenosy, rozhovory a drobné cut-scény s předváděním soupeřů. Trošku mi zde chybí i nějaká liga se závěrečným bojem o titul.

Tohle lze nalézt jen v online režimech, kterých je na druhou stranu dostatek a každý hráč si může vytvořit svůj turnaj či ligu dle slušného množství parametrů. Je znát, že se vývojáři zaměřili čistě na tyto online režimy, jelikož je možné vytvořit i ligu pro více jak sto hráčů.

Surové zápasy

Tím základním stavebním kamenem jsou samotné zápasy. V tomto směru je hra skvělá a je to její nejsilnější stránka. Cílem hry je mít více touchdownů než protihráč, než dojde k ukončení zápasů. Ty probíhají na tahy. V každém tahu je možné provést omezené akce s každým hráčem a když je stanoven i časový limit na tahy, tak se vejít ještě do něj. Všechny akce kromě klasického pohybu ve vymezené zóně záleží na hodu kostkou. Pohybovou zónu můžeme ještě natáhnout, ale už je potřeba mít trošku štěstí, aby hráč neuklouzl.

Foto: Gamebro

Také když probíhá hráč okolo protihráče, tak do hry zasahuje hod kostkou, zda ho protihráč nezastaví. I ostatní akce jsou dílem hodu, jako je hod a chytání míče, případně jeho sebrání ze země. Souboje jsou kapitola sama o sobě. Samozřejmě o výsledku rozhoduje také hod kostkou, ale ostatní hráči se mohou podporovat, když stojí u sebe a všechny akce jsou spojeni i se statistikami jednotlivých hráčů.

Souboj může dopadnout buď povalením soupeře, jeho omráčením či dokonce jeho zraněním a vyřazením ze zápasu. Ale může se stát, že útok skončí fatálně pro útočníka. Lze útočit i na povaleného nepřítele a pokusit se ho vyřadit, což je faul a bez úplatku pro rozhodčího nezůstane bez trestu. Každého hráče lze časem vylepšovat za získané zkušenostní body, ty získávají úspěchy v zápasech. Proto je dobré investovat i do felčara, který může zachránit hráče i od smrti.

Foto: Gamebro

Týmový duch a velké množství DLC

Aktuálně je ve hře k dispozici celkem 12 týmů, což není úplně špatná nabídka, ale oproti druhému dílu se všemi DLC to je daleko menší porce. Samozřejmě stejně jak v předchozím díle můžeme očekávat, že se nabídka více, či méně zdvojnásobí, ale vše v rámci placených DLC.

Foto: Gamebro

Osobně jsem pro svůj první tým zvolil rasu Old World Alliance, což je kombinace entů, půlčíků, lidí, zlobrů a trpaslíků. Jedná se vcelku o velmi vyvážený mix, jak pro rychlou hru plnou nahrávek, tak i nelítostných bojů o každý posun. Dále jsou k dispozici lidé, u kterých je potřeba více využívat nahrávek a taktiky.

Trpaslíci zase spoléhají na pomalejší a bezpečnější postup, při kterém se nezaleknou žádného souboje. Naopak temní elfové, elfská unie, nebo skavené spoléhají na velmi vysokou rychlost a schopnost úhybů.  Pak jsou tu spíše bojovné týmy jako jsou černí orkové, orkové, výběr chaosu, nebo odpadlíci chaosu. V poslední řadě mezi vyvážené týmy patří nurglové, nebo Imperial nobility.

Verdikt

Blood Bowl 3 po prvních opravách rozhodně není špatné pokračování a kdyby nebylo tolik obsahu připraveného pro budoucí DLC a nabízela je již základní hra, tak by se jednalo o skvělou hru. Osobně největší mezery vidím v tom, že hra oproti předchozím dílům nijak výrazně nepokročila a nenabízí tolik nového a pak je velká škoda velmi málo singelplayerového obsahu, co se týče nějakých výzev a herních módů.

Blood Bowl 3

7

Hodnocení

7.0/10

Klady

  • Zábavné a napínavé zápasy
  • Správa týmu a jeho vylepšování
  • Pěkné vizuální zpracování
  • Slušný výběr týmů a online režimů

Zápory

  • Méně obsahu v základní hře
  • Velké množství DLC a placeného obsahu
  • Málo režimu pro hru v jednom hráči
  • Menší posun oproti předchozímu dílu
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na