Recenze NBA 2K22 – cesta basketbalového hráče ke slávě

Foto: 2K

Sláva, peníze, ale i pořádná dřina to všechno k vrcholovým sportům patří. V našich končinách je nejpopulárnější sice fotbal a hokej, nic méně ve spojených státech je mezi top sporty považován i basketbal. S jistotou mohu říct, že asi nikde na světě není více populární.

Jako fanoušek všech možných sportů jsem si nemohl nechat ujít si jako první vyzkoušet a otestovat nový díl NBA 2K, který přichází s prvním dílem určeným pro nové generace konzolí. I když jsem basketbal v mládí nějaký čas hrával, tak co se týče videoher jsou moje zkušenosti ještě menší.

Foto: 2K

Proto je recenze spíše určena nováčkům v sérii, kteří třeba v minulosti hráli nějaký díl a uvažují o návratu, nebo úplně novým hráčům, jež váhají, zda má cenu začínat svoji herní kariéru v tomto díle. Zatím co, u fotbalu a hokeji má dominanci EA, tak u basketu je to dlouhá léta 2K. Ta v tomto sportu také nemá žádnou pořádnou konkurenci.

Reálný prožitek z NBA

Nejprve začnu tím, v čem hra naprosto vyniká a drží si tak věrné hráče již několik let. Atmosféra, hratelnost a grafické zpracování to jsou tři pilíře na kterých vývojáři vždy stavěli, a co umějí nejlépe. Díky nové generaci konzolí je grafický posun enormní, a tím se pojí i ta atmosféra. Již z videí bylo těžko rozeznatelné, jestli je to ještě hra, nebo reálné záběry, až tak hra vypadá dobře, hlavně co se NBA palubovky týče.

K tomu jde ruku v ruce již zmíněná atmosféra, při zápase a přerušení máte opravdu pocit, jak kdybyste byly minimálně divákem v hledišti. O pauzách je možné si prohlídnout kreace roztleskávaček a dalších představení pro pobavení fanoušků. Na hřišti a kolem něho je opravdu rušno. Je možné vidět, jak se hráči mezi sebou baví, reagují na dění hry, prostě vše opravdu žije jak v reálném světě.

Foto: 2K

Když si k tomu přidáte velmi zábavnou, ale i děsně obtížnou hratelnost, tak vám dohromady vyjde slušný základ pro dobrou hru. Osobně jsem měl velké problémy se naučit alespoň základy, jak alespoň něco ubránit, dostat do koše nějaké míče a bylo to menší prozření, kam až se za ty roky i basketbalový virtuální sport dostal.

Což může být kámen úrazu pro nové hráče, jelikož se ze začátku hry ani při začátku kariéry hráče nedostaví pořádný tutoriál. Proto doporučuji si nejdříve v menu hry najít výuku a projít si jednotlivé body, a ne jako já se hned pustit do kariéry a při prvním zápase 3na3 nevědět ani jak vystřelit na koš.

Cesta ke slávě

Pokud vás zajímá čistě hraní bez příliš zbytečností okolo, prostě si v klidu hrát NBA nebo WNBA a maximálně si dát nějaký ten rozhovor a vyřešit draft, tak budete s hrou nadmíru spokojený, jelikož lepší basketbalovou videohru nenajdete. Ale hra nabízí i další možnosti, které jsou dosti lákavé, ale ne už tak bezchybné.

První z nich je obdoba Ultimate Team známý právě ze sérií FIFA a NHL. Také si budujete vlastní tým pomocí kartiček hráčů, využíváte kombinaci dresů, stadionů a znaků. Oproti fotbalu nabízí větší rozličnost různých úkolů, soutěží a výzev, ale naproti tomu nemá zas tak silnou rozmanitost v soupisce týmů a jejich napojení.

Foto: 2K

Lákavější mód je vlastní kariéra hráče, kde si vytvoříte vlastního avatara. Vzhled postavy si bohužel příliš neupravíte, ale vzhledem k tomu, že postavy mají dobře zpracovanou mimiku, tak se ani nedivím, že vývojáři nesáhli k větší rozmanitosti. Ale stavbu těla a proporce si můžete vyladit více. Což ovlivňuje i vaši hru, přeci jen malý hráč nemůže být tak silný na doskokách či obraných výskokách, zase veliký a silný nemůže být tak rychlý. Podle nastavených kritérií se vytváří hráči potencionální statistiky. Hra vám automaticky zastropí určité atributy, jelikož by to nebylo ani fyzicky možné.

Následně se pustíte do hry rozhovorem v obýváku se svým rádoby agentem. Jste totiž hvězdou sociální sítě a vysokoškolského basketbalového týmu, ale vaše kroky na vysoké jsou již u konce a je třeba nasměrovat svoji kariéru. A to buď přes G ligu, nebo univerzitu, každé má své pro a proti a je jen na hráči jakou cestou se vydá.

Otevřený svět jak na dlani

Ale vše není jen o příběhu, i když různých dialogů a drobnějších rozhodnutí je ve hře velké množství a tím hra dodává pocit, že máte vše ve vlastních rukou. K tomu všemu hra nabízí otevřený online svět. Na jedné mapě může být až sto hráčů se kterými můžete různě komunikovat, domlouvat se na různých zápasech či výzvách anebo se jen tak projíždět po městě na skateboardu.

Město je dost rozlehlé a někdy až moc, jelikož několik minut přebíháte z jednoho kraje na druhý a ani jízda na skateboardu či kole to příliš neusnadňuje. Ještě k tomu, jsou všude pobíhající reálný hráči, a to k reálnějšímu prožitku rozhodně nepřidá. Vývojáři se sice snažili do některých obchodů dostat život v podobě počítačem řízených postav, ale vše má silné mantinely a dost mi to připomínalo hru Playstation Home na PS3 akorát s lepším vizuálem a větší rozlohou.

Je sice fajn, že můžete libovolně chodit do posilovny, kde na vás čeká spoustu miniher, nebo se dle budov dostávat na různé mulitiplayerové módy, ale celkově to dýchá dojmem nedodělání. Možná by bylo lepší se přesouvat do jednotlivých lokací se kterými si ještě trošku pohrát a výsledek by byl lepší. Přeci jen ve sportovní hře neočekáváme otevřené světy.

Ale přes veškeré chyby jsem měl chuť toho svého hráče dále rozvíjet a hrát dál a dál. Hra vyžaduje neustálé připojení k internetu, které občas vypadávalo a někdy se zase obraz načítal o něco déle než zvuk. Škoda, že vývojáři nevyužili možnosti ovladače Dualsense, ale jinak je NBA 2K22 velmi dobrou hrou.

NBA 2K22

8

Hodnocení

8.0/10

Klady

  • Život basketbalového hráče mimo palubovku
  • Nádherné grafické zpracování
  • Hutná atmosféra při zápasech
  • Rozmanitost herních módů

Zápory

  • Město působí bez života
  • Pro nováčky není automatický výukový mód
  • Velikost hry přes 100 GB na PS5
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 4]

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Obelix
Host
Obelix

Budíček, máme NBA 2k22