Recenze Warhammer 40,000: Darktide – vesmírné jatka

Foto: Fatshark

Jeden z posledních restů za loňský rok je hra Warhammer 40,000: Darktide, která by mohla vylepšit reputaci her ze světa Warhammeru 40,000. Připravte si partu spolubojovníku a přineste slávu císaři za pomocí střelných a chladných zbraní v pořádném vesmírném masakru.

Warhammer 40,000: Darktide je hra od tvůrců velmi úspěšných her Warhammer: End Times – Vermintide a Warhammer Vermintide 2. Obě hry si získali miliony aktivních hráčů a do dnes jsou jedny z nejhranějších kooperativních her.

Foto: FastShark

Proto byl i Warhammer 40,000: Darktide tak očekávanou hrou a všichni fanoušci byly natěšení jak si vývojáři pořadí s přesunem svého konceptu z fantasy světa do vesmírného světa plného zbraní na dálku a moderní výbavy.

Ze zločince hrdinou

Warhammer 40,000: Darktide má předem jasný žánr, způsob hraní a případní hráči již dopředu vědí, co vesměs od hry čekat. Fanoušci těchto kooperativních rubaček už mají nesjpíše pár desítek hodin nahráno. Ti z vás, kteří hledají příběhovou či singleplayerovou hru mohou ve čtení přestat a přeskočit na jinou recenzi.

Pokud čtete dále, tak patříte do skupiny, které není proti srsti online hraní s přáteli proti řízeným nepřátelům umělé inteligence. Což je takový žánr, který mohou hrát i hráči, který multiplayerovým hrám zas tak nefandí.

Foto: Gamebro

První kroky ve hře se nesou ve výběru jedné ze čtyř tříd a následné úpravy vzhledu hrázového avatara. Úprav je vcelku dostatek, tak aby se stále nepotkávali stejné postavy, pokud nebude nějaké nastavení vzhledu populární.

První z hrdinů je obří Ogryn, což je takový tank skupiny, využívající pomalejší ale silnější zbraně. Dokáže unést i více ran. Druhý je Zealot, ten se hodí také více na boj zblízka, ale nesází na svoji sílu, nýbrž rychlost. Veteran je klasický voják silný v boji na dálku, ale když je nejhůře nebojí se boje tváří tvář. Posledním je Psyker. Na dálku využívá svoje kouzla a dokáže být velmi platným členem týmu jako healer. Takové klasické rozložení jen v rozšířeném měřítku.

Hlavně v první desítce hodin je rozličnost postav dost chatrná a hra se pro hráče rozjede až v době, kdy získá dostatek zkušeností a pořádné vybavení. Pak jsou jednotlivé postavy dostatečně odlišné, ale expit takto každou postavu dá člověku hodně zabrat.

Foto: Gamebro

První mise slouží jako tutoriál a menší nastíněn í příběhu, bohužel ten pak není více rozveden a jednotlivé mise (celkem šest) mají sice příběhový podkres, ale pořádně na sebe nenavazují a výběr je trošku nešťastný.

Hráči se nacházejí na vesmírné lodi, kde mohou nakupovat nové zbraně, trénovat, koukat do síně slávy a podobně. Kromě toho se u válečného stolu hráči rozroluje nabídka dostupných misí, i když se může zdát, že jich je hodně, tak je to právě šestice stejných misí, v různých obtížností. A pro nezkušené hráče je to dosti matoucí a prvních pár hodin bylo, co se týče managmentu, zjišťování, jak co funguje trošku očistec.

Bitevní vřava

Pak se ale člověk pustil do samotné hry a byl jak ryba ve vodě. Sice prostředí světa Warhammeru 40,000 působí dost temně a podobně, takže v tomto směru ani hra tolik nevyniká, ale jinak se jedná o stejně zábavnou rubačku zaměřenou na spolupráci při vyšší úrovni obtížnosti jako u Vermintide.

Foto: Gamebro

Vybalancovaní jsou i nepřátelé, kdy obyčejní pohůnci jsou nebezpeční jen v případě velkého množství a elitní soupeři či bossové dají pořádně zabrat. Od třetí obtížnosti je potřeba spolupracovat jinak je tým odsouzený k porážce. Elitní soupeři jsou hezky a rozličně zpracováni, a to jak svým vzhledem, tak i schopnostmi.

Bohužel hlavně v době vydání hru trápili technické problémy a optimalizace. Sám jsem musel čekat na patch, abych hru vůbec rozchodil, a proto se i opozdila celá recenze. Vývojáři o tomto problému vědí a pracují na nápravě, proto i odložili nový obsah, dokud nedoladí technickou stránku hry.

Verdikt

Warhammer 40,000: Darktide rozhodně neurazí fanoušky tohoto žánru a také potěší milovníky světa Warhammeru 40,000. Škoda jen zdlouhavého začátku levelování postav, nepřehledného výběru misí, technickému stavu, jinak je hra v jádru výborná a tohle ji až zbytečně shazuje k lepšímu hodnocení.

 

Warhammer 40,000: Darktide

7.5

Hodnocení

7.5/10

Klady

  • Kooperace s přáteli
  • Vyvážená síla a rozličnost hrdinů
  • Slušná obtížnost
  • Věrnost originálu a značce

Zápory

  • Technické nedostatky
  • Podobně vypadající mapy
  • Menší chaos v postupu postavy a výběru misí
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na