Zopakovat úspěch GTA 5 je nemyslitelné, tvrdí analytik. Hra měla neopakovatelné podmínky

V minulých dnech proběhla médii vděčná zpráva o tom, že Grand Theft Auto 5 je nejúspěšnějším produktem zábavního průmyslu všech dob, pokud bychom to měřili vydělanými prostředky a možná i prodeji kusů.

Když se to podařilo jednou, podaří se to jistě znovu, řeknete si. Pokud bychom se omezili pouze na produkci studia Rockstar Games, které za GTA 5 stojí, našli bychom v blízké i střednědobé budoucnosti projekty, které mají podobný komerční potenciál.

O tom, že říjnová westernová akce Red Dead Redemption 2 bude mít úspěch, nepochybuje vůbec nikdo. Málokdo by také rozporoval fakt, že už se potají pracuje na GTA 6. Přesto – Rockstar bude mít velké problémy navázat na gigantický úspěch Grand Theft Auta 5.

Michael Jackson měl také jen jeden Thriller

Myslím, že GTA 5 je hodně divokým úletem. Možná s výjimkou některých věcí jako Mario Brothers od Nintenda ještě nevznikla hra, které by se na konzolích prodalo tolik,” uvedl analytik Doug Creutz ze společnosti Cowen & Company. “Neznamená to, že by Rockstar nemohl vytvořit další hity. Ale další GTA 5 je nepravděpodobné. Michael Jackson měl také spoustu hitových alb, ale jenom jeden Thriller,” vypomohl si paralelou s jinou hvězdou zábavního průmyslu.

Úspěch Grand Theft Auta 5 je pochopitelně dán výjimečnou kvalitou a rozsahem této hry, ale je také produktem podmínek, které těžko mohly být ideálnější. Hra vyšla na konci životního cyklu konzolí Xbox 360 a Playstation 3 a zasáhla tak obrovské publikum. Později pak Rockstar se stejnou, jen graficky vylepšenou hrou, zabodoval ještě jednou, když jí vydal ve verzích pro Playstation 4 a Xbox One, stejně jako na PC. Tím oslovil další hráče a některé pravděpodobně přiměl koupit si hru podruhé. Multiplayerový mód GTA Online je důvodem toho, že se hra dodnes drží na předních místech žebříčku Top 10 na Steamu.

Kromě toho hra vyšla v pokrizové době, kdy byla nouze o skutečně velké tituly a neměla proto takovou konkurenci, se kterou by musela soupeřit o hráčskou přízeň.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

4
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mech
Host
Mech

Jo, je pěkně stupidní říkat o PÁTÝM díle série , že je to nepřekonatelný a “end of the road”.
Blbost. Rockstar nemá důvod někam spěchat. GTAV se zatím prodává a taky moc dobře ví, že budou lidi víc nahypovaný když si dají načas. Rekordy budou padat znovu, tím sem si jistej.

Nejlepší stejně bylo SA, ale to je každýho věc.
Kromě několika pasáží bylo GTAV docela slabý. Tři příběhy to akorát rozdrobili. Všem se zavděčit nedá, to udělá víc škody než užitku.

Kamil Beneš
Host
Kamil Beneš

To je vývoj , chlapče , stejně jako ve své době byla dobrá 1 , tak ve své době to bylo SA , jenže to že je to pro tebe nejlepší díl je tím , že na to rád vzpomínáš a jsi vlastně taková cíťa 😉 když vyšlo SA , tak mi bylo 25 , a byla to paráda , jenže z dnešního hlediska . GTA pětka , rozmetava SA na totální sračku ! Takže to chce trochu v tvojim případě herní vývoj .

Flois
Host
Flois

Co se týče herního zážitku tak gta5 je těžký průměr v sérii. Nepřináší žádné zásadní vylepšení, vše zábavné si bere z předchozích dílů. To je hlavní důvod proč nemusí být gta6 tak úspěšná. Bud bude stejná jako 5 a nebo přijdou nova vylepšení které fanouškům nesednou.

ros
Host
ros

V GTA San Andreas jsem po prvním spuštění hry mohl dělat cokoli, absolutní svoboda volby.
Po prvním spuštění průseru GTA 5, jsem byl nucen hrát jakési mise.
Už nikdy GTA. Čestnou vyjímku má u mě GTA San Andreas, ta je u mě zatím hra všech dob, samozřejmě jen v tomto žánru.
Pro ty, kteří nemají rádi, když je výrobce pc her nutí za otrocky vydřené peníze hrát online – zakažte GTA 5 ve firewalu. Pak mi fungoval i offline.