Autoři GTA 5 vydělali více než 130 miliard. Daně nezaplatili žádné a ještě čerpali podporu

Společnost Rockstar North, která spadá do koncernu Take Two, čelí vlně kritiky. Tvůrci her jako GTA 5 nebo Red Dead Redemption 2 totiž podle všeho v letech 2009 až 2018 nezaplatili ani dolar na korporátní dani. Informuje o tom organizace Tax Watch ve své zprávě.

Ve Skotsku toho moc nezůstalo

Rockstar North má stále sídlo ve skotském Edinburghu, kde před řadou let toto vývojářské studio vzniklo. Podle informací Tax Watch jen od roku 2013, kdy vyšlo GTA 5, vydělalo 6 miliard dolarů, tedy podle současného kurzu 132 miliard korun. Pokud se této částce divíte, vězte, že není úspěšnějšího zábavního artiklu než právě GTA 5 a do této doby spadá rovněž vydání megaúspěšného Red Dead Redemption 2.

Dalo by se tedy předpokládat, že se z této astronomické sumy raduje také rozpočet Velké Británie. Jenže chyba lávky. Rockstar North nezaplatil na dani ani penci, ba právě naopak!

V roce 2015 se Rockstar North kvalifikoval do programu snížení daňové povinnosti. Tento program zavedla britská vláda v roce 2014, aby podpořila herní vývojáře, a to s důrazem na menší a středně velké společnosti.

Tip na článek:  Nové kasino v GTA Online zakázalo 53 zemí. Česká republika je mezi nimi

Extrémní, ale bohužel legální

Mezi roky 2015 a 2017 obdrželi autoři série Grand Theft Auto daňové vratky ve výši 42 milionu liber, tedy přibližně 1,2 miliardy korun. To odpovídá 19 % všech odpisů v rámci britského videoherního průmyslu.

Jak je možné, že hra, která vznikla ve Velké Británii a vydělala miliardy dolarů pro svůj mateřský koncern a seniorní management, vykazuje daňové ztráty a je schopna získat daňové vratky?,” ptá se organizace Tax Watch ve své zprávě.

Dále upozorňuje, že celkem sedm společností, které ve Velké Británii provozuje koncern Take Two, vykázalo mezi lety 2013 a 2018 zisk ve výši pouhých 47,3 milionu liber, přestože odhad jejich skutečného zisku je 5 miliard dolarů.

Zpráva upozorňuje, že jde o do očí bijící důkaz agresivní daňové optimalizace, kterou umožňuje globální fungování velkých firem. Dodává, že pro ilegální jednání nejsou žádné důkazy.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 23 Prumer: 4.2]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na