Donald Trump se postaral o výrazné zdražení grafických karet. Nejspíš i v České republice

Ve Spojených státech amerických stojí nová grafická karta Geforce RTX 2080 přibližně 800 dolarů. Včetně zvlášť účtované daně a dodání se dostanete na nějakých 880 dolarů. Je to dost, ale stále ne tolik, kolik za stejnou grafickou kartu zaplatí hráči v Evropě. Jenže to se zřejmě brzy změní.

Americký prezident Donald Trump totiž podepsal výnos, který uvaluje další sankční cla na dovoz z Číny, kde se většina grafických karet vyrábí. Analytik Jon Peddie ve svém lehce sarkastickém komentáři uvádí, že na “zásadní produkty jako Apple Watches nebo vlasy na paruky se podařilo vyjednat výjimku“. Lobby výrobců grafických čipů a karet ale už tak úspěšná nebyla. Od ledna 2019 by tak zákazníci za Geforce RTX 2080 měli platit více než 1000 dolarů bez daně a dodání.

Efekt bude celosvětový

Mohlo by se zdát, že na evropský, respektive český trh toto rozhodnutí nebude mít žádný dopad. Jenže dnešní globální trhy jsou nevyzpytatelné a je velmi pravděpodobné, že sankce negativně ovlivní prodej a ceny grafických karet po celém světě.

Jon Peddie vychází z následujícího scénáře. Hráči a spekulanti budou chtít na poslední chvíli využít nižších cen grafických karet. Začnou je tak skupovat ve velkém, aby je příští rok mohli nabídnout třeba na Ebay. V první fázi tak dojde k tomu, že výrobní kapacity nebudou stačit pokrývat poptávku, přičemž dojde k celosvětovému nárůstu cen.

V druhé fázi však bude trh grafickými kartami doslova přesyceny. To ještě podtrhne negativní efekt cel v USA – a zájem o grafiky dramaticky klesne. Jejich kapacity budou nevyužité a část z nich bude třeba uzavřít. Jakmile poptávka opět vzroste, snížené kapacity opět nebudou stačit a bude třeba další zvýšení cen.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

No to jednoduché když bude RTX 2080 za 1000$ bez daně tak to nebude nikdo kupovat a nvidia si může zavřít ten svůj krámek.