Recenze Outcast – A New Beginning – nová dimenze, nový začátek

Foto: THQ

Neúprosný hrdina z devadesátek se vrací na herní obrazovky, aby opět zažil strastiplnou cestu a zachránil neznámou planetu od okupace lidské honbě za mocí a surovinami. Hráči se tak mohou těšit na další rozsáhlou open-world hru, kde herní doba dosahuje k třiceti hodinám, ale také ke spoustě opakujících se činností, ale i tak to baví.

Cutter Slade v roli hrdiny se poprvé objevil v roce 1999, kdy vyšla hra Outcast. I když si silně řekla o velkou pozornost a zaznamenala úspěch na všech frontách, tak na pokračování jsme museli čekat téměř 25 let. Přes to jsou mezi hráči stále věrní fanoušci originálu, kteří se na pokračování velmi těšili a už rovnou prozradím, že ti budou nadmíru spokojeni.

Nová planeta, nová dimenze a nová cesta

Základní premisa příběhu není nijak inovativní, či překvapující. Máme zde mírumilovnou bohatou planetu, jak na floru, tak faunu, kde na vrcholu potravinového řetězce jsou domorodí obyvatelé, kteří si spokojeně žijí ve svým vybudovaných vesnicích a klanech.

Foto: Gamebro

Do toho z vesmíru přijde lidské pokolení se svojí vyspělou technologií a začnou vytlačovat, zotročovat a vraždit nebohé domorodé obyvatele. V tom na scénu přijde náš hrdina, který si nevzpomíná vůbec na nic, jen na svoje hrdinské hlášky.

Po rychlém úvodu zjistí, že je vyvolený z nějakého proroctví, a že jen on může zachránit tuto planetu před útlakem a díky tomu se dostat zpět domů do své dimenze a za svojí rodinnou. K tomu musí sjednotit jednotlivé kmeny a to tak, že jim pomůže ze sérií jejich trablů. Každá vesnice má jinou sérii úkolů a její počet. Vývojářům se to podařilo pěkně zpracovat do takových bublin, které působí originálně a je jen na hráči jakým stylem a pořadím bude jednotlivé úkoly plnit.

Foto: Gamebro

Jedná se totiž o hodně nelineární zážitek, a to může některé hráče, po pár hodinách hraní trošku odradit. Jelikož rozmanitý svět nabízí i mraky nejrůznějších výzev na některé je potřeba si odemknout nejdříve nejrůznější schopnosti a jak hráče hra přiliž nevede může narazit na pár výzev, které nelze splnit a přes to je hra dovolí vyzkoušet.

Krásný přesto trošku prázdný svět

Hlavní úkoly létají i z jedné části mapy na druhou, nelze tedy svět prozkoumávat a plnit všechny úkoly v lokaci po lokaci, ale aby se zpřístupnila nějaká příběhová linka, je nejdříve potřeba splnit jinou na druhé straně světa. Kromě rychlého cestování z vesnice do vesnice pro rychlé cestování skvěle fungují trysky na zádech hrdiny.

Po grafické stránce hra neurazí ani nenadchne, ale celkový svět je hezky zpracovaný a vizuálně bohatý. Vesnice jsou také různorodé a žádná není úplně stejná. Jen těch interakcí ve světě není příliš. Jednotlivý vesničané jsou všichni velmi podobní, a i když je rozhovorů s nimi velké množství, tak nejsou tak zajímavé. Kromě zajímavých misí jsou zde zmíněné výzvy, a ty se rozdělují na bojové a pohybové.

Foto: Gamebro

Ale vesměs se až moc opakují. Pak zde můžeme neustále sbírat různé byliny na výrobu lektvarů, nebo materiál z padlých nepřátel. Mírumilovná zvířata nelze lovit, a tak se bojuje jen se vším, co vám jde po krku. Celkově je svět pěkný a pestrý, ale chybí jakási nadstavba, něco, co by z něj dělalo nezapomenutelný zážitek.

V celku zábavná hratelnost

V poslední řadě je velmi důležitá samotná hratelnost a ta je v celku příjemná. Rychlý přesun zajišťují zmíněné trysky, ale dost času strávíme i běháním či šplháním po svých. Gunplay je vcelku zábavný, a i když hra nenabízí velké množství nejrůznějšího vybavení a zbraní, tak na druhou stranu je možné si zbraně různorodě upravovat instalováním nejrůznějších modifikací.

Foto: Gamebro

Tyto modifikace mají značný vliv nejen na statistiky, ale celkové chování a fungování zbraně. Takže pokud si z pušky raději chcete udělat těžkotonážní pušku na dálku není problém. Nebo dáte raději přednost nainstalování větší kadenci a zaplavit nepřátelé sprškou střel opět není problém.

Co se týče obtížnosti, tak hra nepatří mezi ty nejtěžší, kterých je v poslední dobou na trhu hodně, ale v určitých bodech nabízí slušnou výzvu. Ale upřímně se jedná spíše o lehčí hru. Nejvíce hráčské dovednosti otestují asi jen pohybové výzvy.

Verdikt

Outcast – A New Beginning bude hrou, která bude mít velmi široké hodnocení v recenzích, a i u hráčích. Fanoušci původní hry budou i pokračování milovat. Pokud nevyžadujete větší interakci s herním světem jako ve hrách Elex, Risen, Horizon a stačí vám dobrá akční adventura se spoustou aktivit a slušnou herní dobou s nelineárním příběhem tak budete také spokojení.

Outcast – A New Beginning

7.8

Hodnocení

7.8/10

Klady

  • Úkolové propojení vesnic
  • Hezký a veliký otevřený svět
  • Slušná hratelnost
  • Fanoušci originálu budou spokojeni

Zápory

  • Opakující se aktivity
  • Méně interakcí se světem
  • Drobné technické nedostatky
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na