Pátek: Nestárnoucí karetka nejen na víkend

Od doby, co vydavatelství Tlama games zarputile chrlilo na trh téměř výlučně jenom hardcore eurohry, už utekl nějaký ten pátek. A pak se to najednou zlomilo, a na našich pultech se konečně začaly objevovat i “tlamí” sólo hry. Nejdřív nám na hlavu z čistého nebe spadly Citrusy. Fantastická minihra, kterou má dnes ve sbírce už skoro každý. Pokračovalo to skvělým Maximálním warpem od Scotta Almese, kterého si každý pojí především se sérií Malé velké, a teď tu máme Friedemanna Friese, který ve světě deskovek rozhodně není žádný zelenáč. Připravte se na legendární sólo, které poprvé spatřilo světlo světa v roce 2011, a teď se konečně objevuje na našem trhu v češtině. Přichází Pátek.

Jak přežít

Desková hra Pátek je deckbuildingová sólohra, ve které na sebe berete úlohu Pátka. Domorodce na Bohem zapomenutém ostrově, který žije v klidu a míru, dokud u břehu neztroskotá loď proslulého Robinsona. Od té chvíle se začnou dít věci. Jestli chcete mít zase klid a mír, musíte Robinsonovi pomoci se z ostrova dostat.

Téměř každá karta, kterou ve hře najdete, je dvouhlavá. Natočená jedním směrem reprezentuje hrozbu, kterou se pokoušíte vyřešit, zatímco vzhůru nohama vám poskytuje nějakou odměnu za splněný úkol.

Na začátku svého tahu si líznete dvě karty hrozeb. Podle toho, v jaké fázi se nachází vaše hra, určíte její obtížnost. Nejjednodušší je zelená, v průběhu hry se hra ztíží a přesune se do oranžové fáze, a končí fází nejtěžší, červenou. Na každé kartě také najdete, kolik karet si smíte líznout z Robinsonova balíčku, pokud ji chcete splnit. Za každou další kartu navíc platíte drahocenným zdravím.

Jakmile kartu úspěšně vyřešíte, přidáváte si ji do balíčku hlavou dolů coby odměnu. Některé karty vám dávají jen body síly, zatímco jiné vám poskytují speciální efekty. Kromě toho také smíte ze svého balíčku odstraňovat karty negativní, za cenu – uhádli jste, dalších bodů zdraví.

Pocity

Pátek není pro zelenáče. Je to setsakra těžká deskovka, kde balancujete mezi vlastními potřebami. Plníte úkoly, které vám dávají různé odměny, likvidujete karty, které vám ničí váš dokonalý balíček, a dokonce bojujete se svým stářím, které na vás pomalu ale jistě doráží víc a víc. To všechno, abyste se na konci utkali s nepřítelem nejzákeřnějším – se samotnými piráty. Budete dělá těžká rozhodnutí typu risk je zisk, a pomalu ale jistě se zlepšovat a zlepšovat.

Za sebe můžu jen říct, že tuhle hru prostě zbožňuju. Je rychlá, jednoduchá, dokonalý příklad žánru push your luck.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na