3 oceňované deskoherní novinky Q1/2024

Máme za sebou teprve první čtvrtletí roku 2024, a už teď se na nás valí deskovky ze všech stran. A protože jsou to všechno pecky jako hrom, připravili jsme pro vás top 3 list oceňovaných deskoherních novinek v českém jazyce.

Čtyřmi slovy

Co spojuje zásuvku a cibuli? Nebo pohár a oheň? Tímhle způsobem vás naučí přemýšlet hra Čtyřmi slovy. Hra, kde musíte na výše zmíněné otázky vymyslet kreativní odpověď – ale tak, aby to pochopili i ostatní!

Na začátku hry dostanete herní desku, která je ve tvaru čtyřlístku, a čtyři čtvercové kartičky slov. Ty rozmístíte na svoji desku naprosto náhodně, čímž se vám po obvodu utvoří páry nahodilých slov. Následně si vezmete fixku, a vaším úkolem bude vymyslet výrazy, která každý pár spojují, a napsat je do prostoru nad nimi. Pokud je to pro vaši představivost příliš těžký puzzle, představte si, že máte vedle sebe slova OVCE a MOŘE. Chviličku přemýšlíte, a pak nad ně napíšete slovo VLNA. Totéž provedete i u dalších dvojic, které se vám na desce utvořily. Následně sejmete všechny kartičky z herní desky, zamícháte tam jednu navíc, a necháte svoje spoluhráče hádat, které slovo patří na které místo.

Za sebe musím říct, že Čtyřmi slovy je naprosto fantastická párty hra. Za pouhý jeden víkend jsme ji hráli snad desetkrát, a ještě nikdy se nestalo, že by se u ní nikdo nebavil. Je rychlá, neformální, a zažijete tu jak přemýšlení, tak i špetku kreativity. Nic vás tu nenutí nějak se navzájem sabotovat nebo spolu bojovat. Hrajete jako jeden tým, na body. A upřímně – ani na ty se tu nijak zvlášť nehraje. Čtyřmi slovy je totiž víc než hra. Je to společenská aktivita, u které strávíte času víc, než je zdrávo. A litovat toho rozhodně nebudete.

Mozkožrout: Za hranice evoluce a Za hranice věčnosti

Hra, která se stala vítězem kategorie Hra pro dva a (z nějakého důvodu) i Párty hra roku 2023 webu Zatrolené hry, se dočkala dalších dvou expanzí. Za hranice evoluce a Za hranice věčnosti – tak se jmenují dvě samostatně hratelná rozšíření ke hře Mozkožrout.

Mozkožrout je hra jenom a pouze pro dva hráče, ve které každý z vás ovládá armádu mutantů – kříženců různých druhů zvířat, které posíláte proti sobě. Některým hráčům by mohl Mozkožrout připomenout karetní legendu Magic the Gathering. Vynášíte příšery, útočíte jimi, a blokujete cizí útoky. Každá karta mutanta má nějakou sílu, a většinou také schopnost. Některé ability vám umožní útočit přímo na konkrétní potvory, jiné nejdou blokovat, pokud nemáte obránce se stejnou schopností, a tak dále. Narozdíl od MtG je však Mozkožrout o dost rychlejší, a jednodušší. Odpadla stavba balíčku (karty jsou zamíchány náhodně) i vynášení many.

Obě rozšíření slibují povýšit už tak jednoduchý herní systém na novou úroveň nejen novými jednotkami, ale i schopnostmi. Za hranice evoluce přináší do hry evoluční prvek, ve kterém se vaše příšery vyvíjí na stále silnější potvory, a Za hranice věčnosti pracuje se schopnostmi, které můžete používat až poté, co se vaše obludy dostanou na odhazovací balíček. Každou ze zmiňovaných krabic navíc můžete hrát samostatně, a nebo ji smíchat dohromady s kteroukoli jinou edicí Mozkožrouta.

Tos přehnal!

Tos přehnal! je vědomostní párty hra, ve které budete postaveni před řadu existenciálních otázek, které prověří vaše znalosti do mrtě. Jaká je maximální rychlost pudla? Za kolik milionů dolarů se vydražil Výkřik od Edvarda Muncha? A jak starý je nejstarší závodní surfař na světě? Asi jsme zapomněli zmínit, že znalosti, ze kterých vás hra bude zkoušet, nejsou úplně praktické. Jsou to v podstatě špeky z různých celosvětových podivnofaktů, a v případě edice Česko – z bizárů našich, domácích.

Hraje se to takhle: Vedoucí hráč lízne kartičku tématu, a někdo u stolu řekne číslo od 1 do 6. To je číslo otázky, kterou vedoucí hráč přečte, a ihned vykopává svým tipem. Následující hráč smí buď dát tip vyšší, a nebo, pokud se domnívá, že poslední tip už je příliš vysoké číslo na to, aby to byla správná odpověď, říct “Tos přehnal!” Jakmile někdo vysloví tuhle větu, končí kolo, a kontroluje se správná odpověď. Pokud byl poslední tip skutečně už příliš vysoko, získává kartu poslední hráč, a všechny hlavy naprdnutých kachen, které na ní můžete vidět, se mu počítají za mínusové body. Pokud se seknul hráč, který vyslovil větu “Tos přehnal,” jde karta i s kachnami jemu. Najdete tu samozřejmě ještě pár pravidel, která hru obzvláštňují, a přidávají do hry špetku taktiky.

Tos přehnal! je snad první vědomostní hra, u které se nevyplatí znát správnou odpověď. Na našem trhu vychází ve dvou verzích. Ve fialové variantě, která je univerzální a obsahuje všechna možná fakta z celého světa, a ve verzi zaměřené na Českou republiku.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na