Jak přijít o 2,3 miliardy? Brit omylem vyhodil disk plný bitcoinů

Velšan James Howells, který pracuje v IT oboru, mohl mít pohádkový život. Jenže udělal hodně drahou chybu. V roce 2013 vyhodil pevný disk, na kterém měl uloženo 7500 bitcoinů, které by dnes měly hodnotu 2,3 miliardy dolarů.

Howells patřil k první vlně těžařů bitcoinů – věnoval se tomu již od roku 2009, kdy bylo jejich získávání ještě relativně snadné a rychlé. Poté, co s tím skončil, rozebral svůj notebook na části, které postupně prodával na portálu Ebay.

Bude hledat na skládce

Tedy až na pevný disk, na kterém se ukrývaly přístupové údaje k jeho bitcoinovému bohatství. Tehdy však ještě bitcoiny zdaleka neměly takovou hodnotu jako dnes. Howells však měl přesto aspoň malé tušení, že by se jednou mohly stát cennějšími. Svůj disk tak strčil do šuplíku s tím, že počká na lepší časy.

Pak ale přišlo stěhování, spousta stresu a nepozornosti, a Howells disk při velkém úspěchu omylem vyhodil. Už tenkrát – v roce 2013 – měly jeho bitcoiny hodnotu několika milionů. A už tehdy chtěl nešťastník své bohatství hledat na místní skládce, ale obecní úřad mu to nepovolil.

To se teď podle všeho změnilo a Howells povolení získal. Takový projekt je ale vysoce rizikový, protože při hledání hrozí uvolnění nebezpečných plynů, které by mohly způsobit i požár.

Ztráty bitcoinů za miliardy

Aktuálně má jeden bitcoin hodnotu přibližně 12 000 dolarů, tedy asi 260 tisíc korun. Cena silně kolísá, ale zřejmě se ještě nějakou dobu bude držet velmi vysoko, možná dokonce poroste.

Internet je přitom plný příběhů nešťastníků, kteří vlastnili spoustu bitcoinů, které by z nich udělaly milionáře, ale nemohou se k nim dostat, protože kupříkladu ztratili přístupové údaje, jež jim nikdo neobnoví.

Z dnešního pohledu vtipné jsou také historky staré několik let, kdy se bitcoiny doslova rozhazovaly, protože neměly žádnou velkou hodnotu. Již klasikou je příběh vývojáře Laslzo Henyecze, který v internetovém fóru kdysi nabídl 10 000 bitcoinů za to, že mu někdo objedná jídlo. Ten dobrák se skutečně našel, a pokud si bitcoiny uložil, má dnes v kapse 3 miliardy korun.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na