Recenze NHL 23 – slušný hokejový zážitek v rutinním provedení

Foto: EA

Měsíce září a říjen jsou vždy svátkem pro sportovní nadšence a po recenzi hry FIFA 23 se dostálo i na NHL 23, které přišlo se svým vydáním několik dní po fotbalovém bratříčkovi. Takže jsme na nějaký ten čas zuly kopačky a navlékly brusle.

FIFA 23 si od nás nakonec i přes dosti nedostatků odnesla velmi dobré hodnocení hlavně díky skvěle zpracované hratelnosti u NHL 23 je to trošku jiné. Hokejový fanoušci se výrazné revoluce dočkali již před časem, kdy se hratelnost výrazně změnila a to tím, že ovládání hokejky přešlo pod analogovou páčku.

Foto: PS5 sreen

Poté se toto ovládání ještě doladilo a pak několik let nebyl v NHL žádný výrazný posun, letošní ročník není bohužel žádnou výjimkou. I když FIFA prošla vylepšením hratelnosti, a hlavně grafického provedení, aby to vypadalo jako pořádný next-gen, tak tady takový pocit nemám. To jsem aktuálně vynechal snad dva ročníky NHL a výrazný progres vidět není.

Stále dobrá hra se spoustou režimů

I když jsem začal trošku kriticky, tak na druhou stranu musím říct, že NHL 23 je stále dobrou hrou a k žádnému zhoršení od předchozího dílu nedošlo. Opět se spousta věcí vyladila, přibyl nový obsah, jen toho letošní ročník nepřináší tolik, kolik by si fanoušci asi přáli.

Foto: PS5 sreen

V jádru je stále stejná a velmi dobrá hratelnost, která se trošku oživila takovými letmými zásahy, které v reálném hokeji jsou. Nově hráči mohou zasáhnout puk i něčím jiným než hokejkou nebo rukou. I když se na papíře může jednat jen o maličkost, tak ve skutečnosti se jedná o slušné přiblížení k realitě.

Na tyto zásahy totiž musí reagovat jak ostatní hráči, tak i brankáři, aby nedošlo k nějakým šíleným a nechtěným gólům. Tím výčet novinek, co se týče čistě hratelnosti asi končí. Jinak je NHL 23 stejné, co se týče hratelnosti, jako jeho předchozí díl.

Ale to neznamená, že se hra neposunula v dalších směrech. Jedním z hlavních pilířů jsou nové oslavy a zde jsem spíše zklamaný. Sice nové animace přibyly, více se zapojují maskoti mužstev, ale hodně záleží, jakou ligu hrajete.

Foto: PS5 sreen

Když jsem si pustil sezónu v české extralize, tak byla nějaká chorea fanoušků, záběrů před zápasem dosti tristní. Nikterak nebyly lepší než v předchozím díle. Ale když jsem pak rozehrál NHL v režimu organizace, tak se situace daleko zlepšila.

Fanoušci předváděli fandění dané pro určité týmy, maskoti měli svá místa a celková atmosféra hodně vzrostla. Co se týče výher některých pohárů, tak oslavy jsou lehce vylepšené. Jen je škoda, že si to hráči nemohou zažít, pokud si dají zápas o Stanley Cup, při tomto jednom zápase není vložená oslava a předání poháru.

Foto: PS5 sreen

Haptická odezva a ženy

Příjemným ozvláštněním pro hráče na Playstation 5 je samozřejmě haptická odezva a adaptivní triggery. Podobně jako v předchozím dílu je cítit bruslení hráče, nebo třeba únava. Když je hráč unavený už lze hůře zmáčknout trigger pro nahrávku. Nějaké bodyčky, nebo i střela by mohla být intenzivnější, ale i tak to příjemně dokresluje atmosféru.

Hodně propírané je zapojení ženských hráček, a hlavně jejich míchání do různých sranda režimů, nebo hlavně Hockey Ultimate Team. Nyní je možné získávat i kartičky hráček z IIHF, takže mají přizpůsobené statistiky mužům, aby tolik neztrácely.

Foto: PS5 sreen

Osobně mi ta kombinace až tak nevadí, jen to trošku hru oddaluje od reality, jelikož i ženský hokej má malinko rozdílná pravidla. Nebo těžko se budete mstít bitkou s ženskou hráčkou.

Česká extraliga

Opět musíme pochválit za velmi širokou nabídku licencí, lig, ale i herních módů. Kromě reprezentací jak ženských, tak mužských nechybí samozřejmě NHL a AHL, případně další juniorské ligy jako je OHL, WHL a QMJHL. Pro nás nejdůležitější je přítomnost české Extraligy, ale ve hře je i spousta dalších evropských lig jako je SHL, ECHL, LIIGA, DEL, National League, Ice Hockey League, Champions Hockey League, Hockeyallsvenskan.

Foto: PS5 sreen

Velkou proměnou přinesl vylepšený režim organizace, ve kterém hráč vedl tým z NHL ke Stanleyově poháru i s ovládáním celého týmu od realizačního týmu, přes rozšiřování a opravu na stadionu k přestěhování stadionu a financím.

Nově je možné si zcela přenastavit soutěž pro tento režim. Do ligy třeba vložit 6 až 48 týmů nejen ze současné NHL. Upravit je také možné délku sezóny, počet divizí a konferencí, formát play-off, nebo třeba platové stropy. V tomto zase převyšuje svého bratříčka od FIFI, kde režim kariéry dosti zaostává.

Verdikt

Letošní ročník NHL 23 rozhodně není špatnou hrou, stále se jedná o nejlepší hokejovou hru na trhu, s velkým množstvím licencí, herních režimů, slušnou hratelností, grafickým zpracováním a haptickou odezvou. Nicméně těch změn oproti minulému dílu je velmi málo, vlastně jen rozšířený mód organizace, přidáno pár animací oslav, zásahy puku při pádu, malinko vylepšená obrana, brankáři a trocha taktiky.

NHL 23

7

Hodnocení

7.0/10

Klady

  • Využití ovladače DualSense
  • Velké množství lig a turnajů
  • Vylepšený režim Organizace
  • V zásadě stále dobrý hokej

Zápory

  • Oproti loňskému ročníku je málo novinek
  • Nových oslav je žalostně málo
  • Občas kostrbaté kolize
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 4.5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na