Ruští nukleární vědci zneužili superpočítače pro těžbu Bitcoinů. Jenže se na to přišlo

Zní to téměř jako vedlejší zápletka nového filmu o Jamesi Bondovi. V Rusku byli zatčeni vědci, kteří pracovali v tajném komplexu na vývoj nukleárních hlavic v Sarově. Právě zde se nachází nejvýkonnější superpočítač země a právě ten vědci potají zneužívali k těžbě kryptoměny Bitcoin, čímž se pochopitelně nelegálně obohacovali.

Prozradilo je připojení k internetu

Jak bývá v podobných komplexech zvykem, jsou z bezpečnostních důvodů zcela odstřiženy od internetu, což se týkalo také zmíněného superpočítače. V tom spočívalo největší slabé místo celé operace, protože k těžbě kryptoměny internet potřebujete. Právě snaha o připojení počítače k internetu vědce prozradila. Všimlo si toho totiž bezpečnostní oddělení, které následně dotčené osoby předalo ruské tajné policii FSB. Ta už vznesla obvinění. V Sarově, kde byla mimochodem vyvinuta první sovětská atomová bomba, pracuje kolem 20 tisíc lidí.

1 PetaFLOP výkonu

Za zkoušku to ale možná stálo. Superpočítač totiž disponuje výkonem o hodnotě 1 PetaFLOP, což by mu v těžbě Bitcoinu dávalo obrovskou výhodu. Nejde přitom o první případ nelegální těžby kryptoměn v ruských státních zařízeních – v poslední době se tyto pokusy rychle množí.

V Rusku je těžba kryptoměn extrémně populární. Jeden tamní podnikatel si před časem koupil dvě elektrárny, aby své výpočetní centrum pro těžbu virtuálních měn jako je Bitcoin či Ethereum dokázal zásobovat energií.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na