Samsung vytlačil Intel z pozice největšího výrobce čipů. Po 20 letech!

Intel už není největším výrobcem čipů na světě. Dominance této společnosti, která staví zejména na procesorech do PC a serverů, přitom trvala neskutečná dvě desetiletí. Ve druhém čtvrtletí 2017 však Intel co obratu za prodej čipů překonal Samsung.

SSD a flash paměti

Intel v tomto odvětví vykázal za období od dubna do června 2017 částku ve výši 14,4 miliardy dolarů, Samsung v tom samém období 15,6 miliardy dolarů.

Hlavním důvodem silného růstu Samsungu je výrazně rostoucí poptávka po operační paměti pro servery, stejně jako flashové paměti pro SSD. Do těchto oblastí Samsung dlouhodobě investuje a dokázal etablovat cenově přijatelné řešení 3D V-NAND. K tomu je třeba připočítat mobilní čipy do smartphonů a tabletů, které korejský gigant dokáže vyrábět 10nm procesem.

Intel v mobilním segmentu ztrácí

Oproti tomu Intel se v mobilním byznysu stále nemůže dostat do ráže. To je nepříjemné, protože desktopová PC a notebooky stagnují, navzdory sílící poptávce po komponentech do herních počítačů. Navzdory tomu však Intel vykázal značný nárůst zisku – o 190 % oproti stejnému období loňského roku. V absolutních číslech se zisk vyšplhal na 3,8 miliardy dolarů z kvartál.

Lze přitom očekávat, že Intel ztracený trůn zpět jen tak nedobude. Naopak, náskok Samsungu v oblasti čipů se s největší pravděpodobností bude nadále zvyšovat.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na