Steam Direct – po sedmi týdnech 1000 her

Schválně, tipněte si, kolik her vyšlo minulý týden na platformě Steam? 20? 30? Jen přidejte – jednu nulu. Podle poradenské společnosti ICO Partners to bylo 215 rozdílných titulů (včetně předčasných přístupů).

To jsou opravdu působivá čísla, která zřejmě souvisejí s novým rozhraním pro vydávání her – Steam Direct. Valve ho spustilo 19. června a naopak ukončilo provoz systému Greenlight, který byl založen na uživatelském hodnocení. Nové rozhraní funguje už sedm týdnů a umožňuje samotným vývojářům umístit na Steam hru za poplatek pouhých 100 EUR.

Nárůst je opravdu enormní

Od té doby vyšlo na Steam Direct přes 1000 nových her. Minulý rok přitom v prvním červencovém týdnu vyšlo na Steamu pouhých 84 her a rok předtím 28 titulů. Zatím je předčasné hodnotit, zda bude tento nárůst trvalý nebo zda jde jen o výsledek “otevření stavidel”, kdy se na Steam nahrnuly hry, které jinak zůstávaly z různých důvodů před branami. Každopádně se zdá, že bariéra uživatelských hodnocení byla docela účinným filtrem.

Příliš nízký poplatek?

Valve se rozhodlo pro nízký poplatek za uvedení hry především proto, aby nediskvalifikovalo vývojáře z méně bohatých zemí. Řada tvůrců ale protestuje a požaduje zvýšení poplatku. Jedině tak se prý zvýší viditelnost zajímavých her, které jinak mohou zapadnout ve spoustě balastu.

Na to Valve odvětilo, že raději bude vylepšovat algoritmus vyhledávání, aby každý hráč na platformě našel takové hry, které hledá. Tady je ale zase otázkou, zda to nepovede k tomu, že hráči budou nacházet neustále podobné hry a opravdové perly neobjevených žánrů jim zůstanou skryty.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na