Virtuální realita se brzy dočká vůní a chutí. Dáte si steak a přitom budete jíst zeleninu

Zatím všechny pokusy obohatit kinofilmy nebo třeba počítačové hry o rozměr vůní selhaly. Nápady jako Aromarama a Smell-O-Vision v kinech zkrachovaly už v roce 1959 a v roce 1981 neuspěly kartičky Odorama, ke kterým si lidé měli při určitých scénách filmu čichat.

V roce 2001 pak neúspěchem skončil vývoj produktu iSmell, který měl být připojen k PC pomocí USB kabelu a nabízet 128 různých vůní. Vzhledem k negativním ohlasům neprošel iSmell za fázi prototypu.

Nyní vědecký tým profesora Benjy Li ze Singapuru přišel s tím, že pro virtuální realitu jsou vůně a chutě velmi důležité, protože podporují to, proč lidé virtuální realitu používají. Tedy věrné vnímání virtuálního světa.

Šťavnatý steak, co není steakem

Vědci zjistili, že pro plné ponoření do virtuálna jsou vůně a chutě nepostradatelné. Podle jejich výzkumu dokáží pomoct také v terapii. Například léčba posttraumatického syndromu měla lepší výsledky při použití vůně střelného prachu.

Vědci jdou ale ještě dál. “Jak by se vám líbilo, kdyby vám virtuální realita připravila krásný krvavý steak s vůní a chutí, která k němu patří, a vy ho nakrájíte na kousky, cítíte jeho tuhost a vychutnáte si každé sousto? Reálně by ale šlo jen o hmotu rostlinného původu?”

Na trhu už jsou produkty, které za 200 dolarů nabízejí pornografický zážitek z virtuální reality okořeněný příslušnými vůněmi. Vědci varují pouze před tím, že maximální věrnost by pak například v případě násilného obsahu mohla vést k tomu, že se lidé budou cítit jako skutečné oběti násilí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na