Akcionáři Nvidie pláčou. Výrobce grafických karet ztratil za 2 měsíce polovinu hodnoty

Pokud si někdo začátkem října koupil akcie Nvidie s vidinou toho, že porostou podobně zajímavým tempem jako doposud, musí nad svým rozhodnutím nyní hořekovat. Nejenže hodnota tohoto dominantního výrobce grafických karet neroste, ona strmě padá.

Od 1. října do 17. prosince došlo v podstatě k umazání poloviny tržní kapitalizace, tedy zjednodušeně řečeno hodnoty společnosti Nvidia. Jedna akcie padla z ceny 289,10 dolaru na 146,45 dolaru. Jde o dramatický obrat jednoho velkého příběhu posledních let. Nvidia totiž patřila k nejrychleji rostoucím firmám na americké burze NASDAQ.

Za propadem stojí pravděpodobně kumulace několika trendů. V širším kontextu Nvidii rozhodně nepomáhá obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive celým světem. Za druhé je tu rostoucí konkurence v podobě technologických gigantů jako je Apple či Amazon, kteří si začínají vyrábět čipy svým aplikacím na míru. A pak je tu propad kryptoměnového trhu. Za poslední tři měsíce sice příjmy Nvidie z oblasti cryptominingu zůstávaly stabilní, ale už nerostly. Nyní se dá očekávat dokonce propad, protože hodnota kryptoměn v posledních týdnech prudce propadla.

Nvidii nepomáhá ani to, že se její aktuální řada grafických karet RTX-2000 zatím nestala očekávaným prodejním šlágrem. Za to mohou jak vysoké ceny Geforce 2080 a Geforce 2080 Ti, tak nejistá budoucnost raytracingu jako elementu definujícího moderní grafiku.

Ohodnoťte článek
[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Mohlo by vás zajímat

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Akcionáři Nvidie pláčou. Výrobce grafických karet ztratil za 2 měsíce polovinu hodnoty"

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mgr. Tomáš Bouzek
Host

Skvělá zpráva. RTX jsou grafickými kartami s minimem dodatečného výkonu za dvojnásobnou cenu oproti předchozím generacím.

TOPlist