AMD a Intel se spojují! Chtějí zavařit Nvidii

Intel a AMD – pro mnohé je to jako voda a oheň, bílá a černá nebo kočka a pes. Zkrátka protiklady a v oblasti procesorů nesmiřitelní konkurenti. Jak se ale zdá, naplňuje se pořekadlo “nepřítel mého nepřítele je můj přítel”.

Obě firmy si byly dosud tak vzdálené, že si někteří lidé stále myslí, že v základní desce určené pro procesory Intel nebude fungovat grafická karta od AMD, přestože to každý odborník od samého začátku řadí do říše legend. Už jen to, že mnohé intelácké desky podporují technologii AMD Crossfire by mělo být dostatečným důkazem.

Spolupráce na jedné komponentě

Ale o tom tento článek není. Právě oficiálně oznámená spolupráce mezi oběma firmami je opravdovým unikátem. Intel chce pro mobilní variantu svých chystaných Core 8 procesorů využít dedikovaného grafického čipu od AMD.

Notebooky, kde vedle procesoru Intel funguje také grafická karta AMD, nejsou ani dnes žádnou výjimkou. Nový projekt se ale vymyká tím, že obě dříve oddělené součásti budou jedním stavebním dílem, který zahrne CPU od Intelu a GPU od AMD.

Společně proti Nvidii

Jak vidíte na obrázku, poměr stran nové komponenty bude přibližně 2:1 a bude obsahovat dva větší a jeden menší čip. Oficiálním důvodem spolupráce je vyšší efektivita, mimo jiné v produkci, a také lepší využití stále se zmenšujícího místa v noteboocích, případně dalších mobilních zařízeních.

Grafika od AMD bude v tomto případě doplněna rychlou pamětí HBM2 (High Bandwith Memory), kterou využívají také grafické karty řady Vega.

Je jasné, že v tomto případě se Intel a AMD spojují zejména s cílem konkurovat Nvidii, která dnes v noteboocích pro hráče hraje jasný prim. Pokud se to podaří, možná se dočkáme i rozšíření spolupráce.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na