AMD nevidí ve spojování grafických karet budoucnost

Potom, co Nvidia výrazně omezila svou angažovanost v projektu SLI, chce také konkurenční AMD poněkud zredukovat své aktivity v tomto směru, tedy v podpoře technologie Crossfire. Nad spojováním výkonu grafických karet se tak stahují mračna.

Nové grafické karty jako Radeon RX Vega 64 sice stále budou schopné propojení pomocí Crossfire, ale AMD se při vývoji ovladačů soustředit na jiné oblasti, čímž pádem na Crossfire připadne méně pozornosti a zdrojů. Uvádí to magazín Gamersnexus po rozhovorech s několika zaměstnanci AMD.

Konec AMD Crossfire ve hrách?

Ačkoliv se toto oznámení dnes nejeví nijak tragicky, mohlo by to středně- a dlouhodobě znamenat úplný konec Crossfire. Pro kvalitní podporu dvou nebo více grafických karet ve hrách musí být ovladač takřka vždy pro každý titul pracně optimalizován. Bez této podpory je takřka jistě zaděláno na problémy.

Také na hardware může mít toto rozhodnutí AMD značné dopady, protože v takovém případě nebude mít grafická karta se dvěma čipy Vega moc smysl, přinejmenším pro hráče.

Zdá se, že počet hráčů, kteří skutečně využívají dvě nebo více grafických karet, nestojí AMD ani Nvidii za to, aby se zabývala neustálou optimalizací ovladačů. V profesionálním segmentu to ale vypadá trochu jinak, protože v tomto případě je pomocí ovladačů třeba řešit pouze čisté propočty, nikoliv úpravy pro jednotlivé tituly.

Zatím však není známo, kdy k omezení AMD Crossfire dojde. Přeci jen společnost funkci propojení karet prezentovala i u aktuálních modelů jako je Radeon RX 480.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na