AMD plánuje procesory se 64 jádry

Průměrnému hráči asi název Epyc nic neřekne a už vůbec ne ve spojení s výrobcem procesorů a grafických karet, společností AMD. Profesionální uživatelé ale o procesorech tohoto jména možná už slyšeli.

V případě Epyc jde o procesory určené pro serverový trh. Zajímavé na nich je to, že disponují 8 až 32 jádry a stojí od patnácti do sta tisíc. Příslušné základní desky se socketem SP3 stojí rovněž přibližně 15 tisíc. V běžných obchodech ale procesory Epyc momentálně nenajdete – je třeba se obrátit na specializované dodavatele zaobírající se vybavením pro servery.

Výkladní skříň

Epyc svým způsobem plní roli výkladní skříně toho, čeho je společnost AMD v oblasti procesorů schopná. Zajímavé přitom je, že se podle všeho už chystá Epyc 2, který by měl nabízet až 64 výpočetních jader v jednom procesoru. Měly by také podporovat paměti DDR4-3200 namísto DDR4-2677 a rozhraní PCIe 4.0 místo PCIe 3.0.

Procesory Epyc 2 ale budou zcela jistě velmi drahé. Tato CPU budou dost velká, což při výrobě zvyšuje šanci chyb a prodražuje produkci. Některé z použitých technologií se ale v budoucnu pravděpodobně objeví také v procesorech Ryzen Threadripper.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na