Microsoft se rozhodl zachránit jack na sluchátka. Má na to patent

Společnost Apple způsobila velké haló tím, když svého času oznámila, že iPhone 7 nebude obsahovat klasickou 3,5mm zdířku neboli jack na sluchátka a namísto toho vsadí na Bluetooth nebo Lightning, tedy bezdrátové připojení sluchátek. K tomuto trendu se přitom připojila řada dalších výrobců chytrých telefonů.

Důvodem, proč se výrobci tradičního řešení vzdávají, je prozaický. Smartphony jsou stále tenčí a neposkytují už dostatek místa pro klasickou technologii.

Žádost z roku 2011

Zdálo se, že 3,5 mm jack má definitivně odzvoněno. Když v tom do boje na jeho záchranu vytáhl další technologický gigant – Microsoft. Nejde přitom o novou záležitost. Společnost už v roce 2011 podala žádost o patentování technologie, která nedostatek prostoru v mobilech řeší. Teprve 31. října 2017 však bylo patentové řízení úspěšně uzavřeno. Microsoft tak má patent, který dost možná potěší spoustu uživatelů a firmě do budoucna může přinést nemalé příjmy.

Vtip nového patentu je v tom, že místo pro jack vznikne teprve tehdy, když se začne používat. Zařízení je tak svým způsobem roztažitelné a v latentním stavu nezabírá téměř žádný prostor.

Komplexnější a dražší

Zatím ale není vyhráno. Nová technologie je pochopitelně komplexnější než stará dobrá zdířka. To má hned dva důsledky: její implementace bude pro výrobce telefonů dražší a zároveň je třeba počítat s vyšší mírou poruchovosti. Nakolik jí výrobci dají přednost před bezdrátovými technologiemi, se teprve uvidí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dan
Host
Dan

Kolik uživatelů opravdu touží po super tenkém telefonu s tloušťkou pod řekněme 6mm kde je problém jack dostat? mě osobně je úplně jedno jestli má telefon tloušťku 5 nebo 15mm. teprve někde kolem 20mm by mi to začalo vadit