Apple zaplatí Nokii 1,7 miliardy EUR za licence

Loni společnosti Nokia a Apple zabředly do vzájemných soudních tahanic poté, co Apple prodloužit licenční ujednání z roku 2011. Apple vyzval kartelové úřady, aby si posvítily na neférová licenční ujednání a Nokia zase výrobce iPhonů v několika zemích zažalovala za porušení 40 patentů.

V prosinci 2016 dokonce Nokia požadovala zastavení prodeje iPhonů. Patenty se týkají oblastí jako jsou speciální čipy, antény, ovládání, software a video.

Apple v rámci protiopatření vyhodil ze svých obchodů fitness a zdravotní produkty výrobce Withings, který patří finské společnosti, a zároveň Nokii označil za “patentového trola”. Navzdory stále žhavějšímu konfliktu se obě společnosti v květnu 2017 překvapivě dohodly na novém ujednání, neprozradily však tehdy žádné detaily. Od té doby už jsou v Apple Stores opět k mání produkty značky Withings.

Nečekaný déšť peněz pro Nokii

V aktuálních hospodářských výsledcích Nokie lze konečně najít důležité informace o tom, jak vlastně celá dohoda vypadala a že z jejího uzavření profitují zejména Finové.

Za nové licenční ujednání uhradil Apple Nokii platbu ve výši 1,7 miliardy EUR, což pro něj není – vzhledem k obrovským sumám nevyužité hotovosti – žádný velký problém. Pro Nokii to ale znamená nečekané zvýšení operativního zisku a velmi dobrou likviditu pro krátkodobé platby a investice.

K tomu je třeba připočíst další, pravidelné platby za využívání licencí. V rámci ujednání bude Nokia společnosti Apple dodávat také síťové produkty a služby.

Aby obě firmy zabránily novému rozhoření konfliktu o licence, budou mezi jejich vysokými managery v budoucnu probíhat pravidelná setkání.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na