F1 2017 – recenze

Rok 2015 nebyl pro fanoušky virtuální formule 1 tím nejlepším možným. F1 2015 postrádala prakticky jakýkoliv nový obsah a ani po herní stránce nenabídla žádná vylepšení. S oblíbenou závodní sérií to vypadalo všelijak a zdálo se, že ji přinejmenším stihla kletba u sportovních her velmi známá – rok od roku je to stále stejné. Jenže vývojáři ze společnosti Codemasters si vzali kritiku k srdci, udělali si domácí úkoly a výsledkem bylo něco úplně jiného.

F1 2016 byla více než jen dobrou závodní simulací. Hráče si získala především propracovaným módem kariéry. Teď je otázkou, k jakému z obou ročníků se více přiblíží F1 2017. Další řádky nám napoví.

Mohutná změna pravidel

Seznam změn pravidel formule 1 byly pro rok 2017 opravdu dlouhý. FIA donutila závodní stáje a vozidla do značné míry přestavět. Větší kola, širší šasi a níže položený spoiler byly hlavními body, které bylo nutné splnit. To vedlo nejen ke změně vzezření vozů, ale především k pozměněnému chování. Širší formule sedí na trati mnohem lépe, jakoby byly těžší. Pro autory F1 2017 jsou nová pravidla výzvou i požehnáním zároveň. Na jedné straně se samozřejmě musí snažit, aby změny nevyzněly pouze graficky, ale aby se projevily i ve hře. Na druhé straně je právě to skvělým opodstatněním argumentu, proč by si hráči měli kupovat nový ročník. Pokud Codemasters udělají, co mají, není důvod tento rok jejich závody vynechávat. A oni to udělali! O tom se budete moct přesvědčit v některém z mnoha módů, jež hra nabízí.

V Grand Prix si můžete sestavit svou vlastní malou grand prix sérii nebo absolvovat třeba jen kompletní závodní víkend na trati vaší volby. V Mistrovství je potom třeba čelit určitým výzvám, a to jak v aktuálních formulích, tak v rámci historických eventů, kam dostanete pozvánku. Jejich množství se má zvyšovat formou stahovatelných přídavků. Závody na čas vám umožní vylepšovat své nejlepší časy kol a porážet v nich přátelé. Samozřejmě nechybí ani multiplayer.

Po prvním spuštění kariéry v F1 2017 si samozřejmě vytvoříte vlastního pilota. Všechny gender bojovníky jistě potěší, že tentokrát to může být i “pilotka”. Stejně vás ale bude více zajímat, jak bude vypadat helma nebo číslo. Můžete si také vybrat, za jaký tým chcete závodit. Chcete se propracovat na špičku z malé stáje nebo dáte přednost rovnou velkým jménům? Podle mě se vyplatí připojit se k bezvýznamnému týmu, protože pak máte možnost získat více kariérních bodů, které lze použít pro vývoj a tím pádem zlepšení formule. Je ale pochopitelně obtížnější se slabším autem zajíždět hned dobré výsledky, natožpak pódiová umístění. Hra tak ale nabízí dobré vyvážení, protože pomocí bodů můžete velké stáje postupem času dohnat. Kvalitu vašich soupeřů ale neovlivňuje pouze výběr stáje, záleží i na tom, jak kvalitní protivníky si v nastavení jejich umělé závodní inteligence vytvoříte.

Na rozdíl od dřívějších F1 her nemůžete vybírat jen z několika málo nastavení, tentokrát nastavíte hodnotu AI na stupnici od 1 do 110. Čím vyšší hodnota, tím těžší to budete mít na trati – soupeři pak jezdí výrazně lépe a agresivněji. Nejenže se drží ideální stopy, ale rádi využívají jakékoliv možnosti k předjížděcímu manévru, občas i riskantnímu. Nastavit lze i další parametry závodů. Například, kolik kol bude kroužení trvat, kolik tréninkových jednotek je třeba o závodním víkendu absolvovat a jak realistické má být poškození. Samozřejmě je nutné precizně nakonfigurovat také jízdní pomocníky. Chcete mít zobrazenou ideální stopu nebo dokonce aktivovanou asistenci brždění? Bez problému, v F1 2017 se dá nastavit vše. Důležitou informací ale je, že čím méně je zapnuto pomocníků, tím vyšší je multiplikátor bodového výsledku. To je opět velmi motivující prvek. Hráči se tak sami od sebe snaží zbavit co možná nejvíce pomocných nastavení a postupně se propracují k poměrně realistickému závodnímu zážitku.

RPG závody

Zatímco F1 2016 nabízela pouhých 25 vylepšení auta, šlape nový ročník v tomto směru na plyn. Vyzkoumat můžete celých 115 upgradů. Můžete dokonce nastavit, jak rychle má vývoj nových dílů probíhat. Kdo má rád všechno rychle a není ochoten si počkat na výsledky pečlivé práce, může mít sice vylepšení k dispozici takřka hned, ale to pravděpodobně nebude mít tak vysokou kvalitu. Pokud necháte vývojářskému týmu delší čas, bude váš vůz spolehlivější, ale můžete se zase dostat proti ostatním týmům do ztráty. Najít optimální vyvážení není vždy snadné. Jakkoliv je to podané zjednodušeně, podobná dilemata řeší i šéfové, popřípadě jezdci skutečných stájí. Body potřebné pro vývoj přitom nemusíte získávat jen v závodech. I v tréninkových jednotkách se můžete podrobit výzvám, které na vás bude tým klást. Kupříkladu je třeba absolvovat několik rychlých kol, ale neopotřebovat přitom příliš pneumatiky, šetřit palivo apod. Nebo dostanete za úkol zajet nejrychlejší čas v jednom z traťových sektorů. Za úspěchy vás hra odmění body. Hráčům, kteří budou tréninky vynechávat, a poženou se jen od závodu k závodu, budou body logicky chybět. Skrz bodíky se tak do hry opět dostává další špetka realismu. I ve skutečné formuli 1 je totiž nutné pro vývoj vozu co možná nejvíce testovat – není to jen zábava v závodech.

Kariéra jezdce F1 2017 však nesestává jen z pevně daných závodů v kalendáři. Podle vašich úspěchů vám postupně začnou přicházet nabídky do “historických závodů”. Ty představují skutečně vítané zpestření, protože si je často užijete v klasickém vozovém parku hrdinů dávné doby. Historických formulí je ve hře zatím jedenáct a nechybí mezi nimi McLaren MP4/4, na kterém v roce 1988 jezdili Alain Porst a Ayrton Senna, Williams FW14B z roku 1992, který proháněl Nigel Mansell ani slavné Ferrari F2002 Michaela Schumachera a Rubense Barrichella. Co přesně bude v těchto eventech třeba splnit, si navolíte sami na začátku – kupříkladu předjet určitý počet aut nebo zajet jedno opravdu rychlé kolo.

Vydařená fyzika jízdy

Ve všech módech dojdete k poznání, jak dobře Codemasters do hry překlopili nová pravidla. Auta se totiž na trati opravdu chovají mnohem jistěji než v předchozí sezóně. Pocítíte mnohem větší kontrolu nad formulí, což ale neznamená, že každý nováček zvládne závodit bez aktivovaných pomocníků. Bez potřebného citu skončíte v kačírku rychleji než řeknete Lewis Hamilton. Ideálně si hru užijete na volantu nebo gamepadu, v případě nouze i na klávesnici, která vám ale nikdy nepropůjčí tak precizní možnosti ovládání formule. Hráči s volantem ocení, že Codemasters ještě vylepšilo zpětný ráz, takže pocítíte každé zvlnění povrchu trati.

F1 2017 má po grafické stránce hodně co nabídnout. Dobře vypadá a hraje se i na klasickém Playstation 4 a Xbox One, maximální efekty si ale užijete až na PS4 Pro nebo chystaném Xbox One X, případně dobře vybaveném PC. Skvěle si zahrajete ale i na průměrném počítači, a to při 60 snímcích za vteřinu. Pokud máte doma dělo, můžete aktivovat i 4K rozlišení nebo kompletní HDR parádu.

Verdikt

F1 2017 mě po loňském navrácení série do ideální stopy opět příjemně překvapila. Codemasters jistě přišla vhod nová pravidla, která dobře implementovalo, a výsledkem je o poznání odlišný jízdní zážitek. Pozitivních změn s důrazem na motivaci hráče doznala také kariéra, stejně jako umělá inteligence a technologické aspekty. Tyhle závody byste si zkrátka neměli nechat ujít.

F1 2017 – video

F1 2017

0

Klady

  • dobře implementované změny pravidel pro aktuální ročník
  • smysluplně vylepšená kariéra
  • historické akce

Zápory

  • úkoly v tréninku jsou trochu monotónní
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Redaktor zpravodajství serveru Gamebro.cz. Milovník příběhových her, ať už těch akčních nebo RPG.

6
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Maca300
Host
Maca300

Zdravím chtěl bych se zeptat jak můžu v kariéře změnit stáj? Pokud to tedy vůbec jde… 🙂

Batak
Host
Batak

Dobrý
Jen se chci zeptat jestli už konečně přidali i omezovač rychlosti při vjezdu do boxů nebo budu muset opět mět nastavenou asistenci při vjezdu a výjezdu z boxů.

David Sillmen
Admin

Je zde tlačítko pro omezení rychlosti v boxech.

Pefa
Host
Pefa

Dobře napsana recenze . Jsem fanda F1 ale myslím ,že letos je král jeden a na toho čekám já 🙂 Project Cars 2.

Desmond
Host
Desmond

Zdravím,

zajímavá recenze.. rád bych se zeptal, kdy by měla F1 17 vycházet?

Děkuji za odpověď

David Sillmen
Admin

Vyjde už za pár dní, 25.8.